Odeća dizajnirana za žene i dok gledaju Netflix i dok piju omiljenu kafu sa prijateljima i dok obavljaju sve ono što jedna žena može da smesti u svoj dan – naš izbor!


Something Else je slow fashion brend nastao iz želje da žene više ne prave kompromis između stila i udobnosti. „Verujemo da zajedno možemo da promenimo budućnost, koja zbog trenutnih praksi modne industrije ne izgleda sjajno“, kaže Nataša Džaleta, osnivačica brenda. „Takođe verujemo da do promene dolazi kada bitne odluke donosimo tragajući za najboljim rešenjem za sve nas, a ne samo za sebe.“
Upravo zbog toga je ovaj brend svoju misiju formirao oko važnih vrednosti:
Briga o životnoj sredini – Materijali koje koriste su sertifikovani, što znači da minimizuju loš uticaj na životnu sredinu.
Transparentnost – Poštovanje prema kupcu pokazuju tako što iskreno komuniciraju o poreklu materijala, njegovoj ceni, ceni izrade i ostalim troškovima. „Naš kupac na taj način zna na šta troši svoj novac“, kaže Nataša.
Etičnost – Sadašnja praksa modne industrije podrazumeva da se materijal proizvodi u jednoj državi, kroji u drugoj, a sastavlja u trećoj i sve to od strane ekstremno potplaćenih radnika koji nekada nisu ni punoletni. „Naša odeća se kroji i šije u Hrvatskoj, od strane krojačica koje same određuju cenu svog rada“, kaže Nataša.

Nešto drugačije
Something Else je odeća koja je u pravom smislu „something else“, odnosno, nešto drugačije. Osim već navedenih vrednosti, tu su još neke zanimljivosti:
Odeća nema etikete – sve što kupcu treba od informacija je odštampano na unutrašnjosti odevnog predmeta, tako da nema grebuckanja ni nepotrebnog smeća.
Materijali su oprani pre krojenja – Nataša otkriva: „Materijale peremo pre krojenja kako bismo ih skupili i tako smanjili šansu da se isto desi kupcu prilikom prvog pranja odevnog predmeta.“
Verujemo da zajedno možemo da promenimo budućnost, koja zbog trenutnih praksi modne industrije ne izgleda sjajno
Planovi i izazovi
„Izazova je mnogo, ali na njih gledam kao na avanturu, a ne prepreku“, kaže Nataša. „Jedan od izazova je definitivno vreme. Iako ovo nije baš one woman show jer mi u šivenju odeće pomažu iskusne krojačice, sve ostalo ipak pada na mene – od dizajna i konstrukcije, preko nabavke materijala, do marketinga, papirologije i slanja paketa. To će se uskoro, nadam se, promeniti kada uspem da delegiram određene segmente ljudima koji imaju više znanja od mene, a svoje vreme oslobodim za neke nove kreativnije stvari“.
Ipak, u odnosu na ove preduzetničke izazove, Nataša nam otkriva da je možda i najveći izazov od svih kako ljudima objasniti zašto je brza moda, iako u finansijskom smislu deluje dobro jer ne opterećuje naše novčanike, ipak loša za nas kao čovečanstvo i zašto su manji i održivi brendovi rešenje. „Razumem da je teško saosećati se sa radnicom u Bangladešu koja radi u nehumanim uslovima, ljudima u Africi koji se guše u našem tekstilnom otpadu, jer su daleki i neopipljivi, ali problemu ipak moramo pogledati u oči“, ističe hrabro Nataša.


„Jedan od planova je i uvođenje veličina van okvira 36-44. Želela bih da ovo postane jedan u pravom smislu te reči body positivity brend. Osim toga, planiramo da proširimo ponudu i na mušku odeću, ali i na neke modne dodatke“, otkriva nam Nataša. „Ugradila sam dušu i srce u ovaj brend i u njega usadila sve one vrednosti u koje čvrsto verujem: etičnost, transparentnost i kvalitet.“
Pročitaj i: Žene su pokretačka energija
Tekst pripremila: Jasmina Stojanović / Foto: @something.else.official
Ostavite odgovor