„Deca imaju instiktivnu potrebu za kretanjem i u tome ih ne treba sputavati. Veoma je važno obezbediti im sve oblike kretanja jer su neophodni za pravilan psihofizički rast i razvoj“, istakla je naša saradnica Danijela Babović, vaspitač predškolske dece, sportski penjač i trener alpinizma.
Opšteprihvaćeni stav je da deca treba da akumuliraju najmanje 60 minuta umerene do intenzivne fizičke aktivnosti tokom dana i to na otvorenom prostoru ukoliko je to moguće.
U tome ključnu ulogu imaju odrasli koji treba da razvijaju pozitivne stavove prema kretanju i uključivanju u sportske aktivnosti, da bi to lakše preneli na najmlađe. Pitali smo Danijelu da nam odgovori na dva ključna pitanja ovih dana:
Kako trenutne mere koje se preduzimaju protiv pandemije utiču na svakodnevni život dece i porodice?
Kao profesionalac i trener, u proteklih nekoliko meseci svesna sam značaja koliko možemo demonstrirati roditeljima i deci formiranje novih opcija za življenje u vanrednim okolnostima i da na taj način zajednički povratimo osećaj kontrole. Život neće i ne može stati, a na nama je da učinimo sve da sa decom podelimo veštine suočavanja sa aktuelnom situacijom. Jednako je važno negovanje svih onih aktivnosti igre i zabave i istinskog uživanja deteta, jer upravo ove aktivnosti jesu rezervoar neophodne energije za prevazilaženje trenutne situacije.
Na nama je da učinimo sve da sa decom podelimo veštine suočavanja sa aktuelnom situacijom
Šta preporučujete roditeljima za unapređenje svakodnevnog kvaliteta života dece?
Mnogi roditelji preokupirani svakodnevnim obavezama nisu u mogućnosti da ponude deci neku novu izazovnu aktivnost ili boravak u prirodi. Zato treba iskoristiti svaku situaciju tokom svakodnevnih aktivnosti porodice da bi dete zadovoljilo svoju potrebu da upoznaju i otkrivaju nove izazove kao i saradnike za igru. Tu su i kreativne radionice gde se kroz zajedništvo i deljenje kreativnih rezultata održava socijalna interakcija koja je za decu od neprocenjivog značaja.
Pred svima nama je sada veliki zadatak, a rukovodim se idejom da je kriza razvojna šansa, u slučaju rasta i razvoja dece, ona to zaista jeste. I potpuno je na nama kako ćemo da je iskoristimo, završava Danijela.
Foto: Pexels