Svi već znamo da je igranje u prirodi, umesto u zatvorenom prostoru, mnogo zdravije za decu, ali postavlja se pitanje kako odvojiti dete od televizora, igrica, tableta i drugih gedžeta i motivisati ga da zabavu pronađe napolju?

Boravak u prirodi je važan zbog građenja imuniteta od najranijeg doba, zatim zbog učenja o prirodnoj sredini, kao i zbog svog socijalnog aspekta. Zato evo nekoliko preporuka za vas roditelje kako da svoje dete „izvučete“ iz kuće.
Tehnologija ne sme da vlada slobodnim vremenom
Za početak, veoma je važno da od samog početka napravite granicu kada je korišćenje računara i gledanje televizije u pitanju. Naravno da savremeni čovek ne može bez ovih uređaja, pa tako ni naša deca, ali ovde, kao i svuda, važi pravilo umerenosti. Postoje odlični crtani filmovi koji podstiču kreativnost i maštu, kao i igrice koje jačaju logiku i snalaženje, i oni su svakako za preporuku. Ipak, preterivanje u konzumaciji ovih sadržaja stvara naviku kod deteta, pa se ono sve više vezuje za kuću i ne uviđa alternativne izvore zabave i učenja.
Otkrijte omiljeni sport svog deteta
Vrlo je moguće da će se preferencije mališana menjati često, ali je važno da isprobaju različite vrste sportova kako bi otkrili kojim bi želeli da se bave rekreativno, a kasnije možda čak i profesionalno. Fudbal, košarka, obojka, atletika… mnogo je različitih mogućnosti, a klinci vole da isprobavaju, zato pronađite dobar teren ili park u blizini gde će vaše dete rado odlaziti da se igra.
Drugari, drugari
Deca se druže u vrtiću, školi i na kućnim rođendanima, ali nigde ne mogu upoznati toliko novih drugara kao što je to u parku ili na igralištu. Prva prijateljstva, male svađe, simpatije i ostale situacije sa igrališta veoma su važne u socijalizaciji deteta. Dopustite svom detetu da upozna različitu decu, različitih uzrasta i kultura, jer će mu kasnije biti mnogo lakše da uspostavlja komunikaciju sa ljudima, kao i da prihvati njihove različitosti.

Poznavanje prirode
Napravite prve pripreme za vrtić i školu tako što ćete svom klincu pokazati godove na panju, objasniti gde Sunce izlazi, a gde zalazi, napraviti prvi herbarijum ili skupiti mrave za mali stakleni terarijum. Važno je da kod deteta od početka negujete istraživački duh, jer to ne samo da razvija njegovu želju za učenjem, već će mu kasnije pomoći i pri odabiru pravca školovanja, odnosno profesije.
Ekološka svest
Boravkom u prirodi, dete postaje i njen ljubitelj. Kako otkriva lepote prirode, različite životne i biljne vrste, dete tako i sve više počinje da ceni i uvažava svoju životnu okolinu, što od njega vremenom čini ekološki svesnu osobu. Objasnite svojim mališanima koliko je važno da brinu o zaštiti životne sredine, da ne zagađuju prirodu, kao i da utiču na svoje drugare da se tako ponašaju.

Tekst: Redakcija / Foto: Pexels
Ostavite odgovor