Joga sistem za decu do sada nije bio predmet interesovanja, kao što je to slučaj sa jogom za odrasle. Zato smo razgovorali sa instruktorkom joge Suzanom Puškaš iz Holističke akademija Maya, koja nam je otkrila čari joge za decu
Suzana Puškaš je instruktorka joge, koordinatorka Škole joge Maya za Kulu, Vrbas i Srbobran ntru Sombor, kod Fabijana Periškića. Redovno vodi časove Hatha joge u grupama, i to u Kuli, Vrbasu i Srbobranu. Pored toga, održala je više časova joge za decu. Školu za joga učitelje Holističke Akademije Maya uspešno je završila 2019. godine u Beogradu. Diplomski rad „Joga sistem za decu“ uspešno je odbranila 2019. god. u Varaždinskim Toplicama, u Hrvatskoj, kod učitelja Jadranka Mikleca. Njena najveća životna lekcija jeste ta da je sam život najveći učitelj, a da je iskustvo naš osnovni zadatak.
“Konkretno, u praksi sam imala više puta priliku da održim javni čas joge za decu. Kao deo našeg društveno odgovornog delovanja, predstavili smo deci predškolskog uzrasta sve dobrobiti joge. Posebno je bilo zanimljivo da smo tada kroz igru oponašali životinje i to kroz asane i tokom druženja probudili deci znatiželju. Joga sistem za decu – za radost koja se živi, koji sam osmisllila, prikazan je kroz koordinaciju u pokretu, koordinaciju duha i tela, a pospešuje snagu volje i u svojoj osnovnoj formi donosi staloženost i mir.
Joga za decu podstiče razvoj veštine u svim segmentima detetovog afiniteta. Kroz rad sa decom u jogi se uči pravilno disanje i savladavanje istog i održavanje pravilnog držanja tela kroz joga položaje. Takođe, ovim putem se oblikuje emocionalna inteligencija.
Ukoliko se dobro izvedu položaji, oni mogu da donesu deci dobro fizičko i mentalno zdravlje i da im pruže balansiraniji razvoj. Asane za decu sagledavamo kroz telesni razvoj i dobrobiti koje imaju. Joga za decu treba da omogući srećne odnose, dobar uspeh u školi i van škole, da ih nauči da vredno rade, kao i da tokom razvoja budu odgovorni i dosledni. Takav pristup razvija maštu i pruža im mogućnost da ostvare svoje pune potencijale u svim aspektima života.
Asane nisu čisto fizički pokreti, već imaju dalekosnežniji uticaj na dete u razvoju
Joga za decu obezbeđuje fizičko, emocionalno sazrevanje, telesno i mentalno – duhovno i duševno – socijalno sazrevanje, a u fiziološkom razdoblju istovremeno pospešuje jačanje mišića i skeleta, kao i pravilan razvoj lokomotornog aparata.
Tehnikama disanja poboljšava se funkcija respiratornog sistema i povećava se funkcija odbrambenog mehanizma. Joga vežbe postepeno i trajno oblikuju celokupno ličnost deteta. Dakle, asane nisu čisto fizički pokreti, već imaju dalekosnežniji uticaj na dete u razvoju. Učitelji i roditelji često nisu sigurni kad trebaju deca da praktikuju jogu. Deca od 5 do 8 godina mogu da izvedu neke asane, mada su premlada da se bave jogom formalno. Statični položaji ne odgovaraju deci u ovom uzrastu, niti oni imaju kapacitete za dinamičke asane i pokrete. Istina je da su mala deca gipka i elastična, međutim u ovom ranom dobu vibrantnost, elastičnost, živahnost ne treba da se opterećuje.
Optimalan čas joge treba da traje maksimalno 25 minuta. Deci treba dozvoliti da kroz igru spontano nauče položaje. Treba im dozvoliti da odrastaju prirodno i ova disciplina ne bi trebalo da se nametne prerano.
Adolescentsko doba karakterišu uočljive i neverovatne biološke promene koje se dešavaju naglo, uz naglašeni psihološki razvoj. Joga pomaže detetu da na talasima emocionalnog procesa razvoja, usmerava i kanališe energiju mladosti. Deca su po prirodi veoma otvorena i suštinski aktivna. Ona uživaju u kreativnosti, uživaju u akciji u pokretu i kretanju koji asane (joga položaji) pružaju i vrlo rado će ih prihvatiti. Stoga je bitno stvoriti joga sistem za decu koji će biti optimalan za njihov uzrast kako bi im se omogućilo što zdravije i srećnije detinjstvo”, istakla je Suzana Puškaš.
Autor: Redakcija / Foto: Pexels / IG: @holistickaakademijamaya