“Istraživanje tajne svesti pokazalo se dužim i težim od sletanja na Mesec.“ – Edgar Mičel, američki astronaut


Dok sam bila dijete, uvijek me fasciniralo crtanje Leonarda da Vinčija. Voljela sam da crtam ali savršene proporcije na njegovim portretima tjerale su me da postavljam pitanje: kako on to može a ja ne mogu, zašto je on drugačiji? Naravno da se fascinacija o ovom velikom geniju samo povećavala kako sam odrastala i saznavala da je on mnogo više od slikara. Pitanja koja su se kasnije javljala su bila: kako on može da izmisli nešto što ne postoji, kako može da predvidi budućnost… Kakav je to kanal iz koga dolaze njegovi izumi? Zašto se neko rodi drugačiji? Genijalan! Jedna od misterija vezana za ovog genija bilo je i njegovo “pisanje u ogledalu” koje bi običan čovjek mogao nazvati naopako pisanje, s desna u lijevo.
Odgovore nisam našla! Misterija oko genija ostaje sve dok…
Oko svoje osamnaeste godine u fokus moje pažnje ulazi jedan drugi genije. Takođe mističan. O njemu niko nije govorio puno. Možda jednu formulu na času fizike u osnovnoj školi. Par rečenica o onom ko je pronašao i to je to. Za razliku od Leonarda da Vinčija koga pronalazimo u knjigama istorije i umjetnosti tokom formalnog školovanja, o životu ali i izumiteljstvu Nikole Tesle ne nalazimo mnogo. Skoro pa ništa!
I tako kreće potraga za njegovim stopama. Sva literatura koja je bila dostupna u knižarama i gradskim biblioteka samo je povećavala potrebu da saznajem o ovom predivnom biću. Zaključak je svakako da možda najveći genije ikada dolazi upravo sa naših prostora. Savršene umne radionice u kojima je radio samo uz pomoć vizuelizacije. Savršeni proračuni, bez greške… Pa kako je to uopšte moguće? Fizika je eksperimentalna nauka a ovaj genije svoje eksperimente radi u glavi. Znači da troškovi pokušaja i pogreške ne postoje! Kako?
Jednog dana dok sam još bila student, majka me pozvala da poslušam emisiju u kojoj jedan čovjek govori o Nikoli Tesli. Znala je za moju fascinaciju. Taj čovjek je bio prof. Spasoje Vlajić. Znala sam da ću da ga upoznam i da ću da izučavam njegova istraživanja o fizici i tehnologiji svesti, Tesli… Nekoliko godina kasnije, našla sam se u Naučni centar za istraživanje nasleđa Nikole Tesle u Beogradu…
Fizika je eksperimentalna nauka a ovaj genije svoje eksperimente radi u glavi. Znači da troškovi pokušaja i pogreške ne postoje! Kako?
Centar se bavi raznim aktivnostima a neke od njih su organizacija raznih i različitih događaja (predavanja, seminari, kursevi)… U centru se najviše održava seminar: “Teslina psihologija i tehnologija uspeha”, koji na poseban način svim učesnicima prenosi različite tehnike (vježbe) koje značajno poboljšavaju kvalitet i opšte zdravstveno stanje čoveka.
Fizika i tehnologija svijesti
Nikola Tesla je postavio osnove za „novu fiziku i tehnologiju“ koje su tananiji i još savršeniji nastavak njegovih otkrića. Tesla je ukazao na mogućnosti koje su za raniju fiziku bile tajanstvene i nepojmljive. Za kratko vreme u nauci i tehnologiji napravljena su dva suštinska skoka: posle klasične i kvantne fizike utemeljena je i fizika svesti. Uporedo sa tim, tehnologija vatre razvijena je u tehnologiju svetlosti (elektromagnetizam), a ova je usavršena u tehnologiju svesti.
Fizika i tehnologija svesti se bave izučavanjem naduzročnih, smisaonih veza i podudarnosti, kao i primenom različitih znanja i tehnika (vežbi) koja dovode do tih podudarnosti (sinhroniciteta). Pored navedenog, izučava različita stanja svesti i uticaj misli (moždanih zračenja) na opšte zdravlje čovjeka, na okolinu (prirodu, događaje, pojave, morfogenetsko polje…). Fizika i tehnologija svesti nudi i daje veoma praktične vežbe pomoću kojih se aktiviraju uspavane i skrivene sposobnosti uma (čakre – koje stvaraju čuda).
Fizika i tehnologija svesti nudi i daje veoma praktične vežbe pomoću kojih se aktiviraju uspavane i skrivene sposobnosti uma
Pomoću vežbi ostvaruje se duboko i prijatno smireno stanje, oplemenjeno i osnaženo energetsko stanje biopolja – aure… Kartice sa porukama su korišćene da nakon dovodjenja našeg uma u smireno stanje ili
kako se pravilno naziva alfa stanje svijesti. One su pomagale da se prenose poruke iz viših sfera svijesti u našu svakodnevnicu (znaci i znamenja).

Stvaranje sreće
Najviši cilj i krunsko dostignuće čoveka je pravilno korišćenje mozga, energije misli i snage uma. Ovladavši tim dostignućima, bolji ste, uspešniji i srećniji nego pre toga.
Leva strana mozga se koristi čim se probudimo i počnemo da razmišljamo o običnim stvarima i svakodnevnim problemima. Ona nas vodi kroz čulni svet. Prirodno svojstvo ovog moždanog dela su talasi iznad 16 herca – to je beta ritam koji uslovljava pojačan umni napor. Desna strana mozga čuva i koristi duhovna iskustva zasnovana na smisaonim odnosima i naduzročnom poretku. Ona je nadlogična i sklona umjetnosti. Uspavana je kod većine ljudi. Svoj rad zasniva na razigranoj mašti, sanjarenju, slikovitim mislima, celovitom sagledavanju, prostornim odnosima, boji, ritmu… Ona “pliva“ u smirenom alfa ritmu moždanih talasa od oko 8 do 14 herca.
Najviši cilj i krunsko dostignuće čoveka je pravilno korišćenje mozga, energije misli i snage uma
Tesla je najčešće boravio i “radio“ u tom stanju uma o čemu piše: “Napredak i razvoj čoveka bitno zavise od izumiteljskog dara. On je najvažniji proizvod čovekovog stvaralačkog uma. Njegov krajnji cilj je potpuna prevlast uma nad materijalnim svetom i ovladavanje prirodnim silama za potrebe ljudi… Ako govorimo o sebi, ja sam već osetio punu meru ovog divnog zadovoljstva koje je bilo toliko da sam u mnogim godinama svoga života osećao taj neprekidni zanos. Bije me glas da sam jedan od najvrednijih radnika možda i jesam, ukoliko je razmišljanje isto što i rad, pošto sam mu posvetio sve moje budne sate… Svaki napor pod prinudom zahteva žrtvovanje energije. Nikada nisam platio tu cenu. Naprotiv, ja sam sazrevao razmišljajući.“
Vježbe za aktiviranje desne moždane hemisfere:
DESNORUKI LEVAK
Osobe koje podjednako spretno koriste obe ruke imaju veće izglede za izuzetna dostignuća. Dok je radio na Sikstinskoj kapeli, Mikelanđelo je začuđivao posmatrače prebacujući četkicu iz jedne u drugu ruku tokom rada. Sličnu sposobnost razvio je i Leonardo da Vinči. Po prirodi levoruk, negovao je ravnomerno korišćenje obe ruke i tako stvarao vrhunska dela. Koristite svoju zapostavljenu ruku celog dana, ili bar jedan deo dana. Upalite svetlo, otvorite vrata, operite zube, služite se hranom i radite ostale poslove svojom “drugom“ rukom.
Pišite i crtajte “drugom“ rukom. Počnite svim slovima azbuke, zatim potpisima, a onda opišite jedan od tokova svojih misli. Uz pisanje, vežbajte i crtanje jednostavnih, a onda sve složenijih slika. Pravo majstorstvo postižete kad uspete da se potpišete, pišete ili crtate, istovremeno, obema rukama. Pokušajte sa jednostavnim slikama poput krugova, trouglova i kvadrata i videćete da možete.
NAČIN GOVORA
Ritam tokom govora na lak i jednostavan način podstiče rad desne moždane strane i usaglašava ga sa levom. Blago usporen govor, sa malim pauzama koje produbljuju misli, višestruko je koristan. Budeći desnu moždanu stranu, takav način govora povećava milozvučnost; uz to, kod govornika, povećava rečitost i snagu izraza, a kod slušalaca veće zanimanje, pažnju i punije razumevanje.
Iz sličnih razloga je delotvorna i povremena tišina tokom razgovora. Korisno je naučiti osluškivanje tišine i neizrečenih poruka – skrivenih između redova, ali i tananih sadržaja misli, čija se energija širi preko moždanih zračenja. Kad upotebimo neku tuđicu, recimo “originalan“, sagovornik će razumeti ogoljeno značenje lišeno slike – a slikovito razmišljanje je jedan od načina za buđenje desnog dela mozga. Međutim, kada upotrebimo našu reč “izvorno“, uz osnovno značene zaiskri i slikovita predstava o izvoru, vodi, živom toku…
Uporedimo, u tom smislu, reči “zdravo“ i “ćao“. Reč “zdravo“ nosi poruku koja delotvorno hrani naše ćelije hormonima sreće i zdravlja, dok “ćao“ ne ostavljakoristan trag. Njime (“ćao“) otaljavamo međusobne odnose, kako bi to narod rekao.
Osećajući snagu izvornih reči, Tolstoj je još u devetnaestom veku upozoravao da prihvatanje tuđica vodi ka površnosti i zaglupljivanju. Čuvajući čast i čistotu najvišeg nasleđa – jezika, čuvamo pamet i zdravlje. To je jedan od načina da povećamo opšti sklad u sebi i postignemo ono blaženo stanje kad, zdravi, telo gotovo i ne osećamo.
KORIŠĆENJE REČI
Ono što mislimo i izgovaramo, ima veće izglede da se ostvari. Zato treba reči i simbole koristiti pažljivo. Dobro je da rečima prethode dobre namere. One potiru nespretne i loše izraze. Ako smo ih već izgovorili, ne treba se opterećivati zbog toga, nego težiti da loše zamenimo dobrim, a štetno korisnim.
RAZIGRANE I DUHOVITE MISLI
Desnu stranu mozga možete probuditi i u običnom razgovoru. Uslov je da jezik obogaćujete novim rečima, kovanicama, simbolima i duhovitim upadicama s neočekivanim obrtima u značenju. Na primer, pre nego što izgovorite neki izraz, u trenu nađite neku neustaljenu, svežu, reč. Tako, umesto “kupio bih brdo knjiga“, recite “nabavio bih reku knjiga“. Smisao izraza ostaje isti, ali se postiže nova, življa simbolika. Ona zahteva veće uključivanje desne strane mozga. Na taj način oslobađamo misli, podstičemo maštu, prizivamo poeziju, a jezik obogaćujemo novim izrazima i kovanicama, svežim tokovima značenja i nesvakidašnjim obrtima.
SKLONOST KA UMETNOSTI
Desnu stranu mozga bude i razvijaju maštovite i slikovite misli, sanjarenje, prostorno planiranje, ritam i boje – dakle, sve ono što je u osnovi umjetnosti. Prostorno planiranje i slaganje boja: na praznom listu papira, po sopstvenom osećaju za sklad, rasporedite i nacrtajte razne slike, a zatim ih obojite na odgovarajući način. Pri tome se igrajte oblicima i bojama, otkrivajući nove nijanse. Pesma i muzika: posle delovanja na bubnu opnu, zvuk se prevodi u tananiju elektromagnetnu energiju živčanih struja i moždanih talasa. Skladnim spojem značenja i odgovarajućeg ritma, muzika, a naročito poj glasom, dovode čoveka u blago i uzvišeno stanje kad mu se duša širi, a svest diže do praga mudrosti. Poželjno je slušati muziku koja smiruje i za koju osećate da je delotvorna za stanje vaše svesti.
STVARALAČKA MAŠTA
“Mašta (imaginacija) je mnogo važnija od znanja. Znanje je ograničeno dok mašta sadrži u sebi ceo svet, podstiče napredak i razvoju daje životni dah“. Razvijena mašta, usmerena ka izumima, dovela je Teslu i Ajnštajna do najvećih otkrića našeg doba…

EKSPERIMENT PRENOS MISLI NA DALJINU, PO TEHNOLOGIJI TESLE IZ NOVOSIBIRSKA-RUSIJA
Godine 2016. dobila sam mejl od Milke Kresoje, koja je jedan od osnivača i direktorica MNIC Nikola Tesla. Mejl se odnosio na poziv da učestvujem u eksperimentu koji MNIC Nikola Tesla organizuje prvi put, u saradnji ruskim naučnikom Aleksander Trofimov iz Novosibriska-Rusija. Eksperiment A. Trofimova MINIKA prenos misli na daljinu iz Novosibirska u Bačku Palanku 10.12.2026 g u 18h. Dobili smo insrtukcije za eksperiment:
- odvojite 10 minuta i u tišini, gledajte u kompjuter, u sliku Kozirjevog ogledala
- probajte mislima da uđete u Ogledalo
- simbol koji dobijete, nacrtajte na papiru, fotografišite, napišite ime grada, ime, prezime i datum rođenja i pošaljite
Milika je dalje prosleđivala naše rezultate A. Trofimovu. Nakon nekoliko dana prepoznala sam svoje slike eksperimenta kod A. Trofimova i pislala Milki. Potvrdila je da je eksperimet bio uspješan a da je moj rezulat bio jedan od najuspješnijih.
Nakon završenih obuka i seminara sa MNIC Nikola Tesla, svoje znanje i iskustvo primjenjujem dalje u radu i istraživanju kao saradnik crnogorske vizuelne umjetnice Milene Živković. Bila sam 2020 g. koordinator i asistent na projektu „Disciplina mašte“ kreativno edukativni kurs podržan na konkursu Ministarstva kulture Crne Gore. Online program trajao 3 mjeseca. Gostujući predavač na Univerzitetu Crne Gore na temu „Nauka i kreativnost“ u sklop programa „Montenegrin Engineering Winter School“ Ministarstvo nauke CG, Podgorica 2020 godine.
Mičel je 1972. napustio NASA-u i potpuno se posvetio proučavanju svijesti, vjerujući da ona predstavlja most između znanosti i religije
Edgar Mičel je američki je astronaut koji se zanimao za parapsihološke pojave. Tijekom svog putovanja na Mjesec, doživio je transcendentnu viziju, koja mu je omogućila ‘nov uvid’ u stvari. Nakon povratka na Zemlju, pokušao je razumjeti svoju viziju proučavajući mističku literaturu. Zaključio je (1996., str. 69): „Ono što su drevni Indijci, koji su pisali na sanskrtu, opisali kao klasičan savikalpa samadhi, u biti je istovjetno onome što vjerujem da sam doživio … to je trenutak u kojemu je pojedinac još uvijek svjestan odvojenosti svih stvari, no ipak razumije da je ta odvojenost samo iluzija. Temeljno jedinstvo načelna je stvarnost, koju pojedinac odjednom počinje shvaćati.“ To ujedno podsjeća i na različitosti. To se općenito odnosi na povezanost boga i božjih energija.
Prema učenjima Chaitanye Mahaprabhua, sva živa bića imaju dušu, a te duše zajedno tvore božju energiju. Duše su istodobno jedno s bogom i od njega različite. Jedno su u duhovnoj supstanciji i moći, no te su duhovna supstancija i moć u njima sadržane u različitim količinama (Bhaktivinoda Thakura, 1987., str. 46-48). Mičel je 1972. napustio NASA-u i potpuno se posvetio proučavanju svijesti, vjerujući da ona predstavlja most između znanosti i religije.
„Mističke predaje pretpostavljaju, implicitno ili eksplicitno, temeljnost svijesti. Znanstvena predaja (epifenomenalizam) eksplicite pretpostavlja da je od sekundarnog značenja. Čini mi se da proučavanje svijesti pruža jedini obuhvatan pristup za rješavanje pitanja tko smo mi zapravo, kako smo ovdje došli, kamo idemo i zašto.“
Pročitaj i: Zakoni fizike i metafore života
Tekst: Jasna Drašković / Foto: Freepik
Ostavite odgovor