Ako je priroda učiteljica, koje je njeno učenje? I može li biti da su zakoni fizike na neki način i metafizičke ili duhovne ili životne lekcije ili uputstva – bilo je pitanje koje je dalo dodatni impuls dr Zdeslavu Hrepiću da se posveti ovom istraživanju i da naposletku kreira knjigu i set karata pod nazivom „Živa fizika – Zakoni prirode kao životne metafore za junakovo putovanje“


Nakon dana provedenog sa dr Zdeslavom Hrepićem u razgovoru o zakonima fizike i njegovoj knjizi, sedela sam na njegovoj promociji koja je, zapravo, bila predavanje i iznova uranjala u svet fizike, ali iz sasvim novog ugla, sa mnogo više razumevanja i povezivanja sa svime što nam se u životu događa. U jednom momentu, od dr Hrepića čula sam misao koja je na neki način, a da to nisam tako formulisala do tog momenta, i moja vodilja svih ovih godina: šta još mislim da znam a ne znam ili mislim da je istina, a nije?
Život se ne događa nasumično
Dr Zdeslav Hrepić je u Splitu završio fiziku i politehniku za nastavnika i radio je dve godine u školi predajući fiziku, informatiku i tehničko. Vukla ga je ambicija dalje za usavršavanjem, a najbolji univerziteti za proučavanje edukacije fizike su bili u Nemačkoj i Americi. Kako nije znao nemački, prijavio se na univerzitete u Americi i dobio je stipendiju na Kansas State University, te se sa suprugom uputio na to životno i profesionalno putovanje. Tamo je magistrirao fiziku i doktorirao didaktiku prirodnih nauka, a u međuvremenu mu se rodila i ćerka Zrinka.
„Tada nisam želeo da se vratim u školu da radim, i ostao sam u Americi, radio sam na Univerzitetima i kroz taj rad se razvijao rad na knjizi“, priča dr Hrepić. Didaktika mu je odlično poslužila da predstavi i prenese svoja znanja i učenja. „Podučavanje fizike je moje životno zvanje i uvek je to bila moja tema. Međutim moja ljubav prema duhovnosti je bila u osnovi svega a jako su me zanimale i psihologija, filozofija, indologija… S jedne strane volim da poštujem to koliko znamo da znamo iz fizike, a druge strane, volim da stvaram mostove tamo gde ih nema.“
Glavno polazište je ideja je da je priroda duhovna učiteljica koju je dr Hrepić nalazio i kod pesnika i kod naučnika i kod duhovnjaka. „Ali direktno sam je čuo kada sam bio u Indiji kod Sai Babe, bili smo na intervjuu 1995. godine. Pitao je jednu gospođu: „Ko je tvoj učitelj?“ A ona je odgovorila: „Pa, ti si Swami!“ Zamislite, došli ste u Indiju, čekate kojekakva uputstva, a on počne da se smeje i kaže: „Priroda je najbolji učitelj!“ Svi smo ostali zbunjeni, bilo je milion ljudi i dobiti intervju je bilo čudo. Očekivali smo da čujemo nešto „egzotično“, neku tajnu mantru ili nešto. A on je odgovorio: „Idite u prirodu i posmatrajte prirodu. Priroda je najbolja učiteljica!“ Kada to kaže duhovni učitelj, to znači da je ona i duhovna učiteljica.
U naučnim krugovima to je osnovni postulat nauke, da svaki uzrok ima odgovarajuću posledicu, inače nijedno istraživanje ne bi imalo smisla
Ja sam tada studirao fiziku i znao sam da fizika znači priroda, po definiciji. Te sam se zapitao: „Ako je priroda učiteljica, koje je njeno učenje?“ I može li biti da su zakoni fizike na neki način i metafizičke ili duhovne ili životne lekcije ili uputstva. Jer ima jedan broj tih zakona koje je lako prepoznati kao paralele“, priča dr Hrepić o tome kako je počeo da se razvija njegov rad na knjizi ali i temi paralela između fizike i duhovnosti uopšte. „Na primer, Treći Njutnov zakon, Zakon akcije i reakcije, je ono što u Bibliji možete naći kao „kako seješ tako ćeš žeti“, ili na Istoku kao zakon karme „tvoj život je posledica tvoga dela“. Zlatno pravilo „čini drugome što želiš da drugi čine tebi“ proizlazi iz metafizičkog principa da svaki uzrok ima svoju posledicu. U naučnim krugovima to je osnovni postulat nauke, da svaki uzrok ima odgovarajuću posledicu, inače nijedno istraživanje ne bi imalo smisla. Mi uvek pretpostavljamo da postoji uzročno-posledična zakonitost. Makar mi ne znali zakonitost, određene korelacije možemo uvek napipati i pretpostavljamo da ništa nije nasumično.
Treći Njutnov zakon, Zakon akcije i reakcije, je ono što u Bibliji možete naći kao „kako seješ tako ćeš žeti“, ili na Istoku kao zakon karme „tvoj život je posledica tvoga dela“
U metafizici nadalje postoji princip korespodencije koji glasi: za sve zakone u duhovnom prostoru postoji ekvivalent zakona u fizičkom prostoru. U Hermeticizmu je to iskazano sa „kako gore, tako dole, kako iznutra, tako izvana“. Vođen tom idejom, Fritjof Capra, fizičar sa Berklija je 60-ih godina napisao knjigu „Tao fizike“ koja vuče paralele između moderne fizike i istočnjačkog misticizma.

Tako sam uvideo osnovne paralele između fizike, Biblije, metafizike, i naučnog principa. Kasnije sam našao da već u „Starom zavetu“ stoji direktno uputstvo da učimo iz prirode. U knjizi o Jobu se kaže „Zapitaj stoku, naučiće te; ili ptice nebeske, kazaće ti. Ili se razgovori sa zemljom, naučiće te, i ribe će ti morske pripovjediti. (Jov 12,7-8). Isus je i sam bio majstor poučavanja kroz paralele a mnoge od njih su utemeljene na učenju kroz analogije i metafore iz prirode. Poput one o pticama nebeskim i ljiljanima u polju.
Tako da sam počeo da tražim druge paralele između zakona fizike i onoga što je već poznato u duhovnim knjigama i life coachingu. Nije trebalo izmišljati toplu vodu, želeo sam da se baziram na onome što već drugi rade. I onda se jedna po jedna metafora, svaka kao jedan zaseban most koji spaja te obale, složila u ovu knjigu.
Svejedno, dugo nisam znao šta da radim sa njima jer su bile razbacane. Bio je to skup paralela koje su u početku bile posložene na sličan način kako bi neki udžbenik fizike bio posložen: najpre nekakva mehanika, kinematika i dinamika, zatim elektricitet, malo talasa, pa optika ali bez jasnog sistema.“


Tajna broja 12
„Spletom okolnosti sam se našao na skupu u Atlanti kada je KRYON pričao o paradigmama, novim i starim. Nije mi ni na kraj pameti bilo da će se meni obratiti, a kad je na početku rekao da se želi nešto reći fizičaru u publici, mislio sam da će mi razjasniti odnos između kvantne i klasične mehanike jer dosta su različite, da će mi objasniti neku sponu, zašto su tako nekompatibilne. A on mi je poručio da proučavam broj 12, da otkrijem kako sve konvergira broju 12 i kako se sve sastoji od delova 3-4-6, da je 12 temelj stvaranja, ne 10. Ništa nisam shvatao šta mi govori i otišao sam zbunjeniji nego što sam bio. Ali znao sam da mi je rekao ono što mi je bilo potrebno, samo što još nisam shvatao“, priča dr Hrepić.
„Onda sam počeo da ozbiljnije primećujem kako grupe tih zakonitosti koje imaju jako slične poruke ne dolaze iz istih sfera fizike. Uporedite, na primer, drugi Njutnov zakon i Omov zakon. Jedno je mehanika a drugo je teorija elektriciteta ali imaju jako sličnu strukturu i poruku.
Inercija je opiranje promenama. Bilo kakvim promenama
Akceleracija u Njutnovom zakonu je proporcionalna sili a obrnuto proporcionalna masi. Ako se to gleda metaforično, ubrzanje – nešto što želimo postići je proporcionalno nekakvom naporu, sili koju upotrebljavamo a obrnuto proporcionalno masi, koja je mera tromosti, mera inercije sistema, mera otpora promeni kretanja. Doslovno. Ako telo miruje, ne želi da se kreće. Ako se kreće, ne želi da se zaustavi. Voz je teže i pokrenuti i zaustaviti nego bicikl. Inercija je opiranje PROMENAMA. Bilo kakvim promenama. Tela se zaustavljaju jer na njih deluje sila trenja koju najčešće ne računamo, jer je ne vidimo i onda je ne uzimamo u obzir. Dakle, za lakšu promenu kretanja, potrebno je povećati silu a smanjiti inerciju.
Druga metafora sa istom porukom dolazi iz struje i Omovog zakona: vrednost struje je proporcionalna naponu koji je gura i obrnuto proporcionalna otporu kretanja struje. Kada sam počeo da razmišljam o poruci koju sam dobio od KRYONa, shvatio sam da treba da tražim poveznice preko smisla a ne preko pripadnosti nekakvoj temi u fizici. I počeo da ih spajam, bez obzira na to iz koje oblasti fizike dolaze.
Tako je nastalo 12 celina koje zovem domene i koje su podeljene na 4 segmenta, kvadranta, „4 O“:
OSVESTI – šta je u polju, prostoru ili vremenu? Šta se događa, šta želiš i koji je smisao. Šta ti je identitet, iz kojeg karaktera polaziš
OSETI – šta osećaš
OSMISLI – šta ti je vizija
OSTVARI – šta ćeš da poduzmeš? Koji su putevi i načini delovanja najbolji?
Svaki kvadrant ima po 3 domena u okviru kojih su tematski složene fizikalne zakonitosti tj. paralele. Tako su fizikalne metafore povezane sa mislima, osećanjima, delima, identitetom. Te četiri velike celine uklapaju se sa četiri portala NLPa kroz koja možete da promenite nešto u životu. Nije bitno na kom počnete – da li ćete prvo promeniti osećaj ili nešto drugo, povezana su sva četiri.
Ono što je temeljna struktura u knjizi i kartama je jin – jang; odnosno podela na unutrašnje i spoljašnje aspekte. Kada sam posložio po toj strukturi, i kasnije naleteo na 12 koraka Putovanja heroja, savršeno se sve poklopilo sa mojih 12 domena. Na primer, herojevo putovanje počinje sa pozivom. Kao metafora iz fizike – to je potencijal. Onda se u okolini nađe pomagač a kod mene je to polje i njegovi resursi. Pred junakov odlazak u neotkriveni svet (osećaja i misli) istražujemo svemir i multisvemir mogućih identiteta ili avatara koji najbolje odgovaraju svrsi putovanja. Taj proces odabira avatara Tod Herman opisuje u svojoj knjizi Alter-ego a Burt Goldman u programu „Kvantno skakanje“. I tako se putovanje nastavlja kroz 12 koraka, zakona iz fizike i metafora u životu.
Svaki od 12 domena ima svoj fizikalni koncept, svoju poruku i svoj poziv na akciju. Na primer, ODVAŽI SE (za puni potencijal), POVEŽI SE (s poljem), POZOVI SE (na svemir) PODIGNI ENERGIJU, FOKUSIRAJ SE itd.


Transformativne životne metafore.
„Metafore sam počeo da skupljam još dok sam bio osmi razred, nastavio sam intenzivnije kada sam počeo da studiram fiziku, ali sve do 2015. godine nisam znao šta ću sa tim. Tada sam počeo intenzivno da se bavim i life coachingom, završavao sam programe Tonija Robinsa, Džeka Kenfilda, Ebana Pagana, Anite Luis (Žugec), Živorada Slavinskog, a u jako lepom sećanju mi je ostala i obuka koju su zajedno držali Dr Brus Lipton, Džo Dispenza, Lin Mektagart, Greg Brejden i Kryon. Time sam postigao da je ovaj sistem veoma širok i uključiv i koliko znam, svi life coaching sistemi u svetu imaju svoje smisleno mesto unutar njega.“
Knjigu „Živa fizika“ prati set karata sa istim sistemom koji objedinjuje fiziku, metafiziku, duhovnost, psihologiju, coaching, filozofiju. S tim da se pouke kroz karte mogu izvlačiti na način koji je na neke načine dinamičniji od knjige. „Na primer, ako izvučete kartu INTERFERENCIJA, ona ima poruku da vodite računa o tome kako delujete na okolinu i kako drugi ljudi deluju na vas; SAMOINDUKCIJA ima poruku da vodite računa da polje koje stvarate oko sebe dolazi iz vas i prvi koji je pod njegovim uticajem ste vi sami.“
Snaga govori o tome kako brzo pretvarate nešto u nešto drugo. Da li možete promeniti život u roku od tri meseca ili godinu dana
Izvukla sam iz špila jednu kartu da vidim poruku koju su nosile za mene i to je bila karta SNAGA. „Desna strana u knjizi je čista fizika, a levu stranu čine metafore u životnom kontekstu, sa nekoliko pitanja“, kaže dr Hrepić. „Ako izvučete jednu kartu, u vašem ovom slučaju, SNAGA ona vas poziva da nešto izvršite ali tako da ima uticaja. SNAGA u fizici predstavlja brzinu obavljanja rada. Slično, coachevi koji snažno rade mogu da naprave duboke transformacije života u samo nekoliko sesija. Mala iskra hrabrosti može u jednom trenutku spasiti i promeniti život. Snaga govori o tome kako brzo pretvarate nešto u nešto drugo. Da li možete promeniti život u roku od tri meseca ili godinu dana. Snaga u fizici i u životu kombinuje sposobnost i brzinu ostvarenja rezultata.
Ova knjiga može biti i kurikulum iz fizike, s tim da je u knjizi vrlo jasno istaknuto šta je to što fizika prihvata a šta je metafora, analogija, duhovnost i čovek može sam da izabere koliko će ih i kako spojiti. One su poređane kao dva dlana, i možete ih izmešati ili samo držati jedan pored drugog“, kaže dr Hrepić.
Sistem koji je dr Zdeslav Hrepić objedinio obuhvata i kompleksnu verziju onog što se u life coachingu zove Točak života, i uključuje znanja i učenja Jungovih arhetipova, korake Putovanja heroja, Četiri joge Stivena Kolija, učenja Robina Šarme, Džon Bučerov sistem Knjige života, učenja Višena Lakijanija i mnogih drugih.

Svet je mnogo više od onoga što vidimo
„Ja sam u Americi na Univerzitetu na kom sam predavao razvio kolegijum koji se zvao „Fizika principa uspeha“ baziran na knjizi Džeka Kenfilda „Principi uspeha“. Kod njega se jedan princip zove „preduzmi akciju“ a drugi „otpusti kočnice“. Kao što sam već rekao o akceleraciji i protoku struje, kombinacija akcije i delovanja s jedne strane i smanjivanja inercije i otpora s druge je upravo ono što ovi fizikalni principi odražavaju. Tako kada se na primer, uči Omov zakon, on ne mora da ostane suvoparan.
Kao primer prilično egzotične primene fizike u život imamo TEORIJU SIMULACIJE – mogućnost da je ovaj svemir 3D hologram i postavlja se pitanje šta to implicira po pitanju naših mogućnosti. Jer ako je ovo hologramska igra, daje nam širi horizont šta u njoj možemo napraviti i da nije toliko strašno ako nešto pogrešimo, da možemo ispočetka. A karakter koji izaberemo može biti iz multisvemira, što je opet koncept fizike. U naučnim krugovima se tvrdi da ne postoji pitanje da li postoji multisvemir, već kakve je prirode. Ako postoje paralelni svemiri, onda ima svemira u kojima smo mi sami postigli sve sto želimo. A ako smo to već postigli to u nekom svemiru, zašto ne bismo i u ovom!“
Fizika i tehnike isceljivanja
„Moderna fizika daje mogućnost i mehanizme kojima možemo da objasnimo kako funkcionišu mnoge tehnike isceljivanja koje ljudi poznaju iz empirije“, kaže dr Hrepić. „Fizika daje otvorenost i pristup da se o tome promišlja, daje čak i dodatne paradigme kroz koje se takav rad može dalje razvijati i rezultati poboljšavati. Jer ako ja vidim da nešto funkcioniše kada nekome položim ruke na glavu, ne moram da se samo zadržim na tome kao činjenici, mogu da razmišljam da li je to zbog toga što se bolje prenose elektomagnetni talasi, što teku nekakve struje, kao na primer u tehnici Access Bars. To su čiste fizičke struje, kao kod baterija, kada dolazi do stvaranja kraćeg spoja u dobrom smislu i time pražnjenja nebalansiranih naboja. Kada to sve znamo, možemo da kombinujemo i da se igramo s teorijom i sistematičnije unapređujemo praksu.“


Metafore za unapređenje
Od zakona i metafora predstavljenih u knjizi, koja je fizikalni priručnik za podršku našem unutrašnjem junaku na putu prema ispunjenom, zdravom i uspešnom življenju, pitala sam dr Hrepića da nam u ovom razgovoru izdvoji nekoliko. Izabrao je četiri zakona-metafore iz domena frekvencije, odnosno zakone refleksije talasa, rezonance, samoindukcije i interferencije od kojih smo dve već kratko spomenuli u primerima. Zašto baš one? Jer je to priča o fizici srca.
„Kada se električni naboji kreću oni stvaraju elektromagnetno polje oko sebe. Njihovo ubrzavanje i usporavanje stvara pulsiranje elektormagnetnih (EM) talasa. Ritmičko kretanje naboja stvara pulsirajuće polje. Ako je to menjanje kretanja pravilno, onda se stvaraju elektromagnetni talasi. Naboji se u našem srcu ubrzavaju kada srce kuca, jer sinusni čvor tera električnu struju kroz srčani mišić, i to zapravo stiska mišić što pumpa krv a način na koji sinusni čvor gura struju da upravlja mišićem zavisi od naših emocija. Sad se tu zatvara mali krug: naše emocije diktiraju način na koji struja protiče mišićem, a način na koji struja protiče mišićem određuje elektromagnetno polje koje šaljemo, a onda se ti elektromagnetni talasi koje širimo ponašaju po određenim zakonima fizike.
Osim što emocije oblikuju EM talase iz našeg srca, one boje i frekvencije našeg glasa. Kad nekome i malo drhti glas, naš slušni, receptivni i intuitivni aparat to registruje
Jedan od njih je ZAKON REFLEKSIJE – ODBIJANJA, koji glasi: ono što šalješ van, vraća se nazad. Odbijanje talasa je još jedna analogija biblijskom zlatnom pravilu. Iako nam se njime vraća manje nego što smo poslali jer deo ostaje vani.
U tom smislu ZAKON REZONANCE stvara „višak povrata“ i zato ga je veoma važan za razumevanje. On se odnosi na tela koja vibriraju na istim frekvencijama jer takva najefikasnije primaju energiju jedna od drugih. Ako imate dve zvučne viljuške i udarite u jednu, druga počinje da drhti. Ako su na različitim frekvencijama, možete lupati koliko hoćete, neće primiti energiju. Sada, ako mi šaljemo talase koji zavise od emocija, iako su ti talasi kompleksni, oni se mogu razložiti na svoje komponente. To se zove Furijeova analiza, a taj zbir komponenti se može nazvati nekakvim „frekventnim pečatom“. Ako smo na „frekventnom pečatu“ zadovoljstva, zahvalnosti, mira i ljubavi, onda se rezonancom spajamo na druge izvore energije koje emituju na tom sklopu frekvencija. Ali sa druge strane, ako se spojimo na kombinaciju frekvencija koje označavaju ljutnju, mržnju, nezadovoljstvo, frustraciju, onda se spajamo na tu vibraciju. Radi toga, kad smo na „visokoj“ frekvenciji, to u isto vreme deluje i kao zaštita od nižih emocija.
Talasima upravlja i INTEFERENCIJA, pojava da se oni kad se susretnu na istom mestu ili zbrajaju ili oduzimaju. Tako njihovo preklapanje može rezultirati konstruktivnom interferencom, destruktivnom interferencom, ili nečim između. To se događa i sa EM talasima koje mi šaljemo – i primamo. Kada neko ko je frustriran dođe u naše polje, mi to osećamo. Naše ćelije detektuju takav destabilizujući utecaj na naše polje, iako naše oči ne vide. Drugačije se osećamo kada je neko pored nas miran ili nas puni energijom. Osim što emocije oblikuju EM talase iz našeg srca, one boje i frekvencije našeg glasa. Kad nekome i malo drhti glas, naš slušni, receptivni i intuitivni aparat to registruje. Tako naši EM talasi i naši zvučni talasi i odražavaju i utiču na naše emocionalno stanje kroz interferenciju.

Četvrta metafora domene frekvencije, tj. fizike talasa srca, je SAMOINDUKCIJA. Ovde se susreću dve fizikalne pojave: jedna je da kada struja teče žicom, ona stvara elektromagnetno polje oko sebe. S druge strane, kada uzmemo komad magneta i njime mašemo oko žice, onda se unutar žice stvara struja. Čitava tehnologija Tesle se bazira na izmeštenim magnetnim poljima koja tako indukuju struju. Ako se magnet pomera, ulažeš energiju kretanja i iz toga se dobija energija struje. Znači imamo dva fenomena: struja teče i stvara magnetno polje, i drugi – promenljivo magnetno polje stvara struju.
Sve ove neobične kombinacije i metafore i nisu iznenađujuće jer je fizika kraljica nauka kada je u pitanju opisivanje, objašnjenje i predviđanje kako naš svet funkcioniše
Kada to spojimo, ako žicom teče struja koja je promenljiva, ona stvara promenljivo magnetno polje, i onda se žica tako nađe unutar promenjivog polja koje je sama stvorila. I pritom ne može da razlikuje da li je to polje stvorio nekakav vanjski magnet, ili to polje ona sama stvara. Ona je u njemu uronjena, utopljena i jednostavno reaguje na njega isto kako bi reagovala na nametnuto, spoljašnje polje. To se zove SAMOINDUCIRANA STRUJA, jer nastaje tako da struja sama sebi inducira protivstruju.
To se događa i u našim ćelijama, neuronima, ćelijama srca. To su električni krugovi koji stvaraju naše polje i to je polje u koje smo mi sami uronjeni, i koje se može lako meriti. Kako kažem „kuvamo se u sopstvenoj elektromagnetnoj supi“. U fizici se to zove SAMOINDUKCIJA. Sami sebe induciramo i ako smo u koherentnom polju, stvara se „pozitivni loop“ koji nas usklađuje. Kao što nas nekoherentno polje još više destabilizira. U oba slučaja, meteforički rečeno, od onog što sami serviramo sami najviše i pojedemo.
Sve ove neobične kombinacije i metafore i nisu iznenađujuće jer je fizika kraljica nauka kada je u pitanju opisivanje, objašnjenje i predviđanje kako naš svet funkcioniše. Ovaj spoj otvara vrata mogućnostima popularizacije fizike kroz terminologiju i prakse treniranja osobnog uspeha – i obrnuto“, poruke su dr Hrepića.
Uz knjigu, karte i učenja dr Hrepića svako od nas može pretvoriti zakone fizike u transformativne životne metafore i pronaći inovativan pristup coachingu, životnom treningu, za sebe, učenike ili svoje klijente koristeći sažete, jasne i estetski dizajnirane analogije. Toliko toga postoji što mislimo da znamo, a ne znamo, i što mislimo da je istina a nije, ali mi smo tragaoci na kojima je zadatak otkrivanja i kreiranja sveta i pozitivne petlje koja nastavlja da indukuje visokofrekventno, skladno polje, za nas i za druge.
Više o svemu možete naći na www.FOR.hr ili se direktno obratite prof. Hrepiću na drz@for.hr sa pitanjima, sugestijama ili mogućnostima saradnje oko širenja životnih pouka „skrivenih“ u zakonima prirode.
Pročitaj i: Nebeska mehanika
Tekst i foto: Jasmina Stojanović
Ostavite odgovor