U Srbiji čak 120.000 mališana živi ispod linije siromaštva, suočavajući se sa problemima koji im otežavaju obrazovanje i izmiču oslonac za budućnost. Zato su posebno važne inicijative koje podržavaju marginalizovane grupe društva i daju im vidljivost i integritet, kao što je „Muzika nade“ – dobrotvorni program koji svakom detetu pruža mogućnost potpuno besplatnog obrazovanja putem muzike i njihovim porodicama bazičnu pomoć
Program „Muzika nade“ je ogranak čuvenog „El Sistema“ inkluzivnog muzičkog obrazovanja koje se primenjuje u više od 65 zemalja i uključuje oko 4 miliona mladih. Tokom 9 godina realizovan je u 11 gradova širom Srbije, uključujući oko 2500 dece, korisnika centara za socijalni rad i đaka osnovnih i muzičkih škola.
Program „Muzika nade“ kroz muziku pozitivno transformiše živote dece mladih i njihovih porodica, stvarajući buduće lidere društvenih promena. „Naši orkestri i horovi osmišljeni su kao inkluzivna zajednica, koja svoj deci pruža osećaj sigurnosti, dajući im znanje i snagu da iskorače iz siromaštva. Kroz učenje sviranja i pevanja, deca istovremeno razvijaju veštine potrebne za post-industrijsku globalnu ekonomiju 21. veka“, kaže Đurđa Papazoglu, osnivačica i izvršna direktorka udruženja „Music Art Project“.
Kako funkcioniše ovaj program?
„Muzika nade“ deluje po principu koncentričnih krugova gde promena ponašanja detata izaziva promenu njegove uže i šire porodice a zatim i društva u celinii. Težnja za muzičkom izvrsnošću menja ličnost učenika što posledično dovodi do društvene transformacije.
Dalje širenje programa povećaće obuhvat dece kojoj obezbeđujemo zdrave alternative za korišćenje slobodnog vremena razvijajući ih u kvalitetne mlade ljude, buduće stručnjake. Ovo je moguće jer u okviru muzičkog programa kod učenika razvijamo prenosive veštine, kao što su preduzetništvo, disciplina i veštine međuljudske komunikacije.
Težnja za muzičkom izvrsnošću menja ličnost učenika što posledično dovodi do društvene transformacije
Zahvaljujući „El Sistema“ programu, u inostranstvu su mnoga deca izrasla u profesionalne muzičare, učitelje i preduzetnike. U Srbiji je „Muzika nade“ obučila romsku mladež veštinama muziciranja koje
dugoročno koriste za stvaranje prihoda.
Podržite 200 „Pešićevaca“
OŠ „Branko Pešić” okuplja, u najsiromašnijem delu beogradske gradske opštine Zemun, mališane emocionalno i psihološki ugrožene životom u dubokom siromaštvu. Zahvaljujući podršci Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja, odnosno Ministarstva prosvete, program „Muzika nade“ je uključen u nastavne i van-nastavne aktivnosti učenika od 1-4. razreda, a sa starijim razredima radi kroz hor i perkusionistički ansambl.
Na svima nama je da doprinesemo da se njihovo muziciranje daleko čuje i da postanu pozitivni uzori drugim mladima
„Učenicima pružamo i psiho-socijalnu pomoć da ne ispadnu iz obrazovnog sistema. „Pešićevci“ su pokazali veliki muzički talenat i ogroman radni potencijal kao solidnu osnovu za njihov profesionalni razvoj. Na svima nama je da doprinesemo da se njihovo muziciranje daleko čuje i da postanu pozitivni uzori drugim mladima, a pre svega onima koji novi dan započinju u siromaštvu„.
Pogledajte na koje sve načine možete da budete i vi deo nade www.musicartpro.rs. Deca zavise od velikodušnosti i darežljivosti ljudi poput vas. Vaša podrška je od suštinske važnosti za održavanje nade za ove polaznike, nove nade našeg društva.
Pročitaj i: Džez je sinonim za savremenost
Tekst i foto: promo