Da li je moguće da jedno malo područje tvog tela preuzme na sebe čitavu paletu tvojih emocionalnih sadržaja, kao što je materica. Moguće je. I šta je još moguće za našu ženskost da govori dok mi ćutimo, otkriva Paula Vranković, Ula Holistic – holistička terapeutkinja u službi ženskog zdravlja

U potrazi za izgubljenim delovima sebe pohađala sam različite radionice i edukacije iz područja ličnog razvoja. Najveću pažnju privukle su mi tehnike u radu s telom i takođe kreativne tehnike koje koriste umetnost kao alat za podizanje svesti. Radoznalost me vodila na putovanja u daleke krajeve u potrazi za drevnim tehnikama koje kroz telo povezuju emocije, mental i duh u jednu celinu. Tako sam se u Indiji susrela s Ajurvedom, na Tajlandu s drevnom Tao tehnikom Chi Nei Tsang a u Guatemali s tehnikom u masaži abdomena preuzetom od naroda Maya.
Rad s telom za mene je Put u nesvesne sadržaje jer telo priča autentične priče o našem Biću, samo treba da zastanemo i prepoznamo poruke.


Miom – nedosanjano majčinstvo
Kad postoji želja za detetom koja se iz bilo kog razloga nije mogla ostvariti, psiha pronađe put da tu želju otelotvori. Ako to ne može da učini van nas, onda to postigne u nama samima. Miom nastane kao uteha za tugu zbog onog što je bilo naše, a što nam je oduzeto. Kao nacrt projekta kojeg smo nazvale majčinstvo. Kao uspomena na neprežaljenu partnersku ljubav koja je završila i pre nego što smo krenuli da planiramo budućnost i potomstvo. Kao podsetnik na život koji je rastao u našoj utrobi ali se pre vremena prekinuo. Kao odgovor psihe koja je imala želju, ali se želja morala ugasiti.
Ako na miom gledamo kao na pečat neke davno ugasle ljubavi koja nas podseća na to da smo nekad bile žive, onda on sam po sebi neće stvarati tegobe. Kako idemo prema menopauzi i sam miom će se zajedno s matericom usled slabe prokrvljenosti smanjivati. Taj proces odgovara razdoblju zrelosti kada žena može s mudrošću prihvatiti sva bivša razočaranja i pretvoriti ih u životno slavlje. Međutim, ako nastavimo da u svesti negujemo odnos koji je odavno trebao biti otpušten, onda će i miom u nama rasti te nas nepotrebno dovoditi do fizičkih komplikacija.
Miom nastane kao uteha za tugu zbog onog što je bilo naše, a što nam je oduzeto
Miom je tvoj poziv da ostaviš u prošlosti ono što prošlosti pripada, da isplačeš sve tuge na temu neostvarenog majčinstva i da svoju majčinsku potrebu za davanjem usmeriš u neke druge kanale – brigu za članove obitelji, prijatelje, klijente, životinje.
Ako se u tvojoj materici ‘nastanio’ miom, možeš sebi da postaviš sledeća pitanja:
- U kom trenutku sam odlučila da mi je bolno da nastavim sama pa sam ‘okupirala’ deo mišićnog tkiva svoje materice da mi bude oslonac i podrška dok prolazim kroz fazu mraka.
- S kime je odnos ostao nedorečen jer on nije imao hrabrosti da mi kaže svoje jasno „Ne“, pa se ja sada još uvek držim za tu neizgovorenu prazninu koju je moja čežnja iz njegovog „Ne“ pretvorila u „Možda“.
- Ko mi još uvek prolazi mislima kao znak nade da naše zajedničko sutra nije izgubljeno ako ja nastavim da negujem i zalivam potencijal u svojoj materici.
- Kakvu emocionalnu težinu sam pohranila u mišićnom tkivu svoje materice i ne želim da je pustim.
Budi iskrena. Telo je tvoj saveznik.


Endometrioza – potraga za ženom u sebi
Čuješ li bolne krikove koji paraju tišinu u tvojoj utrobi? Tamo na udaljenim frontovima tvoje Materice. U jajnicima, jajovodima ili trbušnoj šupljini. Jesi li umorna od strategije i planiranja? Jesi li istrošena od prekomernog kontrolisanja? Jesi li iscrpila sve svoje snage koje svakodnevno postrojavaš na zgarištima prošlosti na kojima više nema ni žive duše da ti pruži otpor?
Čuje li Bog tvoje bolne krikove? Vapaj kojim ga proklinješ što te stvorio kao ženu. Vidi li rogove koje mu nabijaš jer te tera da iz meseca u mesec prolivaš sopstvenu krv. Izlivaš potoke onoga što brižno skupljaš u bazene uspomena i nevoljno odvajaš od sebe. Kažeš: „Nek’ je tu za crne dane. Kad svi odu i ostanem sama.“
Fokus svog bivanja prebacila si na mesečno razračunavanje s Bogom. I nije slučajno da Boga oslovljavaju baš u muškom rodu. A čežnja koja te prati iz detinjstva je da si se barem rodila kao muško. Pa, da se možeš razbacivati s testosteronima i pritom se ne moraš nikom opravdavati. I da se ne moraš pretvarati da možeš sve sama. Jer je muški princip delovanja totalno cool i u modi. I da ne moraš skrivati suze. Onda kad nosivi stupovi tvog tela pucaju pod bujicama nečijih ponavljajućih reči kako moraš biti postojana, snažna i jaka.
Sestro, vreme je da se pomiriš s Bogom. Da podigneš belu zastavu na svim udaljenim frontovima tvoje Materice. Kako bi grčevi tvojih jajnika, jajovoda i trbušne šupljine mogli konačno da odahnu od konstantnog zadržavanja. Kako bi se mlaz završenih priča iz tvoje Materice mogao s lakoćom vratiti u svetu zemlju Velike Materice. Bez potrebe da zadržavaš ono što ti je dato da otpustiš. Bez potrebe da kontrolišeš ono što je samo na Bogu da kontroliše. Bez potrebe da pružaš otpor na mestu koje su svi već davno napustili. I jedina osoba koja tom otporu svedoči si ti sama.


Hormoni – glasnici hrabrosti, kreacije, nade, mudrosti
U nekim drevnim kulturama na hormone se gleda kao na emocionalne glasnike ili na energetske čuvare. Poput svetaca koji bdiju nad tobom i donose ti zaštitu. Ili poput talismana kog nosiš uz sebe kako bi osetila podršku tamo gde ti nedostaje. Na isti način svi hormoni tvog reproduktivnog sistema čuvaju te i štite na fizičkom, emocionalnom i energetskom nivou.
FSH – Glasnik Kreacije
Kreativni impuls koji se iz mozga spušta u jajnike i podstiče ih da iz meseca u mesec daju ono najbolje od sebe kako bi se nastavila Božanska kreacija. FSH je glasnik Kreacije koji nas podseća na krug života. Da se setimo odakle smo krenuli i kuda idemo. I da iz meseca u mesec imamo šansu da damo svetu svoj doprinos, bilo kroz nastavak svog DNA ili kroz ličnu kreaciju koja će svet učiniti boljim mestom za buduće naraštaje.
LH – Glasnik Hrabrosti
Verni pratilac glasnika Kreacije. Jer ponekad je za Kreaciju potrebna Hrabrost. Da se baciš u nepoznato. I da ne znaš uvek kako će to završiti. Ali da uz pomoć ovog zaštitnika vikneš: Idemo! Bez obzira na prepreke. Jer sreća prati hrabre. Da kreacija sazri. I da se manifestuje ili kroz tvoje potomstvo ili kroz neki kreativni projekt.
Estrogeni – Glasnici Nade
Predstavljaju poverenje. U sebe, u svoje telo, u svoje obline. Poverenje da će te glasnici Kreacije i Hrabrosti dovesti do formiranja folikula. I da će tvoji unutarnji sokovi podržati tu želju za stvaranjem. I da će žena u tebi izroditi svu lepotu satkanu u tom malom folikulu koji nosi potencijal za prelivanje na ostatak sveta.
Progesteron – Glasnik Mudrosti
Kao protivteža estrogenima, ima ulogu usporavanja i ublažavanja procesa. Mudro opušta matericu da od prevelike estrogenske želje, želja ne izgori. Poput naše unutrašnje mudre žene podseća nas da ostanemo u kontaktu sa svojim emocijama i da se prilagodimo situaciji upravo onako kako ovaj glasnik prilagođava matericu, na plod ili na otpuštanje kroz krvarenje. I jedno i drugo je naš poklon svetu. Sposobnost da svetu darujemo kreaciju iz svoje utrobe ili da umesto onih koji nisu u stanju da otpusti svoje emocije, mi žene otpustimo i iskrvarimo umesto njih.
U nekim drevnim kulturama na hormone se gleda kao na emocionalne glasnike ili na energetske čuvare
Sigurno se pitaš da li je moguće da jedno malo područje tvog tela preuzme na sebe čitavu paletu tvojih emocionalnih sadržaja. Moguće je. Da ono što tvoj um pokušava da prećuti, tvoja utroba vapi da se čuje. Moguće je. Da ono što tvoje glasnice pokušavaju da stisnu, tvoja utroba teži da otpusti. Moguće je. Da si nastala iz braka dve suprotnie struje koje te vuku svaka na svoju stranu. Ili telo ili um. Ali kad se spustiš u svoj Centar, prestaješ da budeš ili/ili postaješ sledbenica svog daha na putu od svog Srca do svoje Materice.
Moj rad s klijentima ide u smeru podrške kroz terapeutske masaže, kroz telesno orijentisanu psihoterapiju te kroz meditacije u pokretu. Više informacija možete dobiti putem FB naloga Ula Holistic, IG naloga @ula_holistic.
Pročitaj i: Priča sa srećnim krajem: akupunktura i migrena
Tekst: Paula Vranković, Holistički pristup zdravlju / Foto: Pexels
Ostavite odgovor