Misteriozna bolest prezaposlenih, mislećih, preosetljivih, bol koji nas konstantno podseća na sebe, na ono što smo potisnuli, navike koje nismo promenili. Migrena – bolest za koju postoji mnogo asocijacija. Bolest koja se tri puta češće javlja kod žena…
Univerzalan lek za migrenu ne postoji, pa je ispravan način da se ovaj problem reši: holistički. Dr Slavica Vasiljević u svojoj ordinaciji Merida godinama se pored ginekologije bavi i akupunkturom. I pored velikog broja uspešno rešenih „glavobolja“ ona naglašava da su koraci koje mi sami preduzmemo presudni da akupunktura uspe, a migrene se stave pod kontrolu i nikad više ne vrate.
Žene različitih uzrasta, od puberteta pa do menopauze mogu patiti više ili manje od migrene u zavisnosti od hormonskog statusa, načina i stila života, ali i od stresnih situacija i načina njihovog prevazilaženja. Akupunktura za migrenu posebno je preporučljiva trudnicama, jer sprečava uzimanje lekova i pomaže telu da samo luči supstance za umanjenje bola i uspostavi svoj balans. Ovaj tekst je skup njenih saveta upućenih svima koji se bore sa migrenom (ili imaju nekog bliskog kom bi želeli da pomognu).
Kako izgleda lečenje migrene akupunkturom?
Akupunktura je postupak specifičnog kineskog lečenja sastavljen od dve reči – ubadanje iglom. Njen integralni deo predstavlja kruženje, cirkulacija energije kroz ljudski organizam (ći). Pored ove vitalne energije u akupunkturi značajno mesto zauzima princip jedinstva suprotnosti izražen relacijom Yang i Yin. Ovaj odnos pozajmljen je iz kineske filozofije.
Kineski ideogram Yang se upotrebljava da označi sunčanu, dok je Yin znak za senovitu (hladovitu) stranu brda, planine. Šire govoreći, Yang je toplo, svetlo, aktivno, a Yin je hladno, neaktivno, tamno, ono što je unutar, dole. Svaki Yang ima svoj Yin i obrnuto. I vitalni organi u ljudskom organizmu podeljeni su na Yin i Yang. Oni imaju svoje kanale koji su isto tako svrstani u pomenute dve grupe.
Osnovna filozofska teza tradicionalne kineske medicine leži u tvrdnji da zdravlje dolazi iz sklada Yina i Yanga i neometanog kruženja vitalne energije. Ukoliko disbalans postoji, on se reguliše aplikacijom igala u odgovarajuće akupunkturne tačke. Ubadanjem određenih akupunkturnih tačaka, energija se usmerava na pravi put, a telo se samo podseća da aktivira sopstvene snage za ublažavanje bola i samoizlečenje.
I vitalni organi u ljudskom organizmu podeljeni su na Yin i Yang. Oni imaju svoje kanale koji su isto tako svrstani u pomenute dve grupe
Što se samog lečenja migrene akupunkturom tiče, uobičajeno se radi minimum 10 vezanih terapija. Nakon toga se pravi pauza pa se radi još 5 tretmana. Kao što je svaki problem, telo, um i organizam individualan, tako je i odabir tačaka usmeren baš na problem koji vi imate: ukoliko je u pitanju tenzija i pojačan stres, uključiće se i te tačke, ukoliko su u pitanju problemi vezani za ciklus, menopauzu ili nešto sasvim drugo, kao na primer, glavobolje praćene mučninom ili problem s vratnom kičmom, pristup i odabir tačaka biće drugačiji. Akupunktura se obično ne radi tokom ciklusa (ukoliko migrena nije vezana za ciklus). Bilo bi dobro da se ne jede i ne pije kafa 2 sata pred tretman. Iglice su jako tanke i sam ubod nije naročito bolan, iako možete osetiti strujanje u trenutku uboda. Ubrzo nakon toga telo počinje da luči endomorfin, prirodan analgetik i već tokom prvog tretmana možete osetiti opuštenost, ponekad čak i pospanost, pa se preporučuje da posle terapije odete pravo kući i lepo se naspavate.
Kako treba korigovati ishranu ako imamo migrenu?
Važno pravilo vezano za migrenu je izbegavanje namirnica kao što su čokolada, crno vino, citrusno voće, određeni pojačivači ukusa kao monosodijum glutamat, aspartam, soja sos, takođe, brza kineska hrana kod nas sadrži dosta pojačivača ukusa koji mogu biti okidači za migrenu, dakle, kod lečenja glavobolje tradicionalna kineska medicina se preporučuje, ali brza kineska hrana ne. Kofein, nikotin i dehidracija su takođe snažni okidači – vodite računa da svakog dana unosite 2l tečnosti dnevno (dve čaše mlake vode ujutru, čim ustanete, pre doručka još dve, do ručka dve i još dve pred spavanje, neka vam ovo postane rutina). Ukoliko ste pušač, ostavite cigarete ili ih bar duplo smanjite. U zavisnosti od toga šta vašem organizmu nedostaje, dobro je uključiti suplementaciju vitaminom D, Mg, vitaminom B, koenzim Q10.
Kineski ideogram Yang se upotrebljava da označi sunčanu, dok je Yin znak za senovitu (hladovitu) stranu brda, planine. Šire govoreći, Yang je toplo, svetlo, aktivno, a Yin je hladno, neaktivno, tamno, ono što je unutar, dole. Svaki Yang ima svoj Yin i obrnuto. I vitalni organi u ljudskom organizmu podeljeni su na Yin i Yang. Oni imaju svoje kanale koji su isto tako svrstani u pomenute dve grupe.
Kako da pronađemo svoje okidače?
Pored svega navedenog, važno je da osluškujete sebe. Pratite sebe, opipajte svoj puls. Uzmite jedno blokče, beležite promene vremena, stresne razgovore, emocije, hranu i suplementaciju koju konzumirate, količinu tečnosti, kofeina i alkohola. Holistička medicina ima mnogo više veze sa pacijentom nego sa lekarom. Lekar je tu da da smernice, ali bez istinske promene života i mišljenja ni jedna promena neće biti trajna.
Čitajte nazive na etiketama i u širokom luku zaobilazite namirnice u čiji sastav ulazi monosodijujm glutamat (E 621) koji može biti snažan okidač za migrenu. Ovaj aditiv ulazi u sastav brojnih začina, grickalica, konzervisane hrane, suhomesnatih proizvoda ali i naizgled zdravih dresinga za salatu. Budite uporni i videćete razliku.
Svakodnevno provetravajte sobu, trudite se da što više boravite na čistom vazduhu i ukoliko niste pušač, obratite pažnju kako na vas deluje boravak u zadimljenoj prostoriji. Nedostatak sna, umor, neredovni obroci, šta god da je vaš okidač, naučite da ga prepoznate, preskočite i zamenite zdravijom alternativom.
Redovna fizička aktivnost pomoći će vam da popravite držanje i lakše se nosite sa stresom, a masaža da se opustite, ali i ublažite napetost ramena i vrata.
Na koji način su emocije povezane sa migrenom?
Istraživanja su pokazala da su anksioznost, emocija straha, depresija i depresivna raspoloženja čvrsto povezani sa migrenom. U tom smislu trebalo bi da otkrijete emociju u korenu problema, a najlakši način za to je psihoterapija. Seroton i dopamin koji se oslobađaju nakon akupunkturnog tretmana doprineće osećaju opuštenosti i zadovoljstva, ali ništa ne može zameniti svestan rad na sebi. Metode opuštanja poput joge, meditacije svakako pomažu. Ukoliko ste pravoslavne veroispovesti, postoje i molitve određenim svetiteljima koje možete uputiti upravo za glavobolju (sveti Pantelejmon, Kozma i Damjan, naročito sveti Jovan Krstitelj).
Ono što je univerzalna istina uvek se svodi na isto, a to je da dobar san, smirenje i vera najviše od svega balansiraju energetske tokove. Svako ima svoj način da smanji stres, napetost, tenzijui velika očekivanja od sebe i od drugih. Naći pravu meru stvari u svemu je umetnost življenja i dobrog zdravlja.
Tekst: Marija Zatezalo / Foto; Pexels / IG: @ordinacija_merida