Pre mnogo godina mesing je bio veoma popularan i cenjen metal. Zanimljivo je da u ranim 1500-im godinama njegova vrednost u mnogim krajevima sveta premašivala vrednost zlata, zbog njegove izdržljivosti, lekovitosti i široke primene


Mogućnost reciklaže mesinga koja smanjuje troškove bila je od velikog značaja i tada, i igra veliku ulogu i danas. Komadi mesinga otpadaju vrlo lako i mogu se rastopiti i ponovo koristiti bez gubitka čistoće i snage.
Mesing sadrži 70 odsto bakra i 30 odsto cinka. Ima antimikrobna svojstva, te brzo i lako uništava sve vrste bakterija i virusa. Najčešće je zlatne boje u raznim nijansama ali može biti i srebrno-bele. Danas je nepravedno zapostavljen i o njemu se malo zna. Zbog činjenice da poseduje lekovita svojstva i verovanja da štiti, privlači obilje, povećava snagu mesing je bio jedna od glavnih legura za izradu posuđa, nakita, figura i statua.
Zašto se koristi posuđe od mesinga?
U ovakvom posuđu hrana zadržava mnogo više hranljivih materija. Bakar ubija viruse i bakterije dok cink eliminiše toksine i gradi imunitet.

Nakit od mesinga
Nakit od mesinga u mnogim drevnim civilizacijama bio je obavezan. Ritualni komadi bili su izrađeni od mesinga i dragog kamenja ali se on koristio i u svakodnevnoj upotrebi. Ljudi su nosili narukvice, prstenje, ogrlice… Ako su imali problema sa kostima, glavobolje, respiratorne probleme koristili su nakit od mesinga, a podizao je i raspoloženje. Mesing je lečio i služio kao talisman protiv negativnosti i loše sreće.
Mesing je lečio i služio kao talisman protiv negativnosti i loše sreće
Čišćenje nakita od mesinga
U čašicu naliti vodu i iscediti pola limuna ili staviti dve kašičice sirćeta i malo nakvasiti krpicu i ispolirati. Mada ja lično volim kada dobije boju starog zlata.
Mesing i promena boje
Mesing kao i srebro vremenom može da potamni ali kada se očisti opet dobija svoju prepoznatljivu nijansu.
Mesing: planeta Mars
Kao zaštitni metal najviše utiče na ove horoskopske znake: Bik, Lav, Strelac, Ribe.


Pročitaj i: Inspirisan majkama, nakit za svaku ženu
Tekst i foto: Teodora Novaković, za Folklore.rs
Ostavite odgovor