Za one koji brinu o svom zdravlju ovo je pravi period da za trenutak zastanu i pokušaju da osmisle svoj jesenji „reset“ koje će im pomoći da se bolje osećaju
Tamara Goršek Bobanac koja se na svom blogu @m_a_n_g_o_and_c_o_c_o bavi blogovanjem na temu zdrave hrane i zdravih životnih navika, predstavlja vam nekoliko praktičnih saveta koji vam ove jeseni mogu pomoći na ovom putu:
Manje ili više svi smo u nekoj trci, frci sa vremenom, obavezama na poslu, oko dece, roditelja… toliko je toga oko nas na šta ustvari ne možemo da utičemo – gužve u saobraćaju, toksini u vodi i vazduhu, korona mere i slične stvari. Ali ipak postoji jedan mali, a ipak vrlo veliki, deo našeg života na koji svi ipak u većoj meri imamo uticaj – to je hrana. Hrana kao primarna i sekundarna, hrana za dušu i hrana za telo.
Ako krenemo da se bavimo hranom na jedan viši smisleniji način, možemo sami sebi pomoći da funkcionišemo na drugom nivou koji ne uključuje nužno samo nedostatak osećaja nadutosti od glutena ili eliminaciju problema sa kožom već jedno osvešćenije stanje uma u kome se možemo osećati mnogo zadovoljnije. A zašto zadovoljnije? Zato što osećaj kada uvidiš da tvoj wellbeing zapravo zavisi u najvećoj meri samo od tebe, daje mogućnost da se osećaš pozitivno, smireno i ispunjeno u sopstvenoj koži i da budeš otpornija na negativne uticaje okoline.

Postoji jedan mali, a ipak vrlo veliki, deo našeg života na koji svi ipak u većoj meri imamo uticaj – to je hrana
Evo nekoliko malih, a za mnoge velikih koraka koji vam mogu biti inicijalni vodič za jesenji reset.
- Prvi i osnovni korak je da iz ishrane izbacite rafinisani šećer i belo brašno, kafu, gazirana pića i alkohol na bar 10 dana.
- Povećajte unos tečnosti, pre svega vode.
- Izbegnite kupovinu industrijski spremljene hrane na bar 10 dana takođe.
- Idite da spavate pola sata ranije nego obično.
- Dodajte u vašu jutarnju rutinu ustajanje dvadesetak minuta ranije nego obično tokom kojih ćete moći da uradite bar nekoliko vežbi istezanja i popiti toplu limunadu na prazan stomak.
- Pokušate da pronađete lokalne proizvođače sezonskog voća i povrća kod kojih ćete moći da se snabdete aktuelnim svežim voćem i povrćem.

- Ako jedete ribu i mesu, probajte da smanjite količinu iste. Ako do sada niste pokušali da nabavite meso ili ribu iz organskog uzgoja, pokušajte da se informišete o tim opcijama. Bolje je da pojedete manje hrane životinjskog porekla i manji broj puta u toku nedelje nego da jedete proteine neproverenog porekla.
- Dodajte neke gorke stvari u svoju ishranu – npr čaj od korena maslačka, cikoriju, rukolu, djumbir i kurkumu. Gorke biljke pomažu redovnu detoksifikaciju.
- Pokušajte da bar dva puta nedeljno odradite neku fizičku aktivnost koja će vas preznojiti i pomoći da izbacite toksine. Odvojite bar dva sata nedeljno za sebe i neku vašu soulfood aktivnost koja neće uključivati nikakav ekran – šetnju sa mamom, drugaricom, dobru knjigu. Ako možete da pobegnete van grada i hodate po zemlji, među drvećem i udahnete nešto čistiji vazduh – uradite to obavezno.
Tekst i foto: Tamara Goršek Bobanac
Ostavite odgovor