Vežbajući jogu, deca osvešćuju i istražuju svoj pun potencijal u ritmu svog prirodnog razvoja
Joga za decu održava telo deteta zdravim i fleksibilnim, čisti um i razvija intuiciju, pospešuje pažnju, raspoloženje i pamćenje. Utiče na pravilan razvoj i kreativnost, jača samopouzdanje samopoštovanje, razvija disciplinu i doprinosi emocionalnoj inteligenciji. Deca koja vežbaju jogu mogu bolje da upravljaju stresom i da se smire, biraju kvalitetniju hranu i uključuju se u više fizičkih aktivnosti od dece koja ne vežbaju.
Deca koja vežbaju jogu mogu bolje da upravljaju stresom i da se smire, biraju kvalitetniju hranu i uključuju se u više fizičkih aktivnosti
Putem mentalne aktivnosti pospešuje se sposobnost koncentracije, pamćenje, rasuđivanje, podsticanje kreativne aktivnosti skrivene u svakom detetu. Kombinacijom fizičke i mentalne aktivnosti, dete se priprema da se lakše snađe i odreaguje u svakodnevnim stresnim situacijama tako da ono bude u potpunom miru i skladu sa sobom.
Vežbajući i primenjujući svesno disanje podjednako se stimulišu desna i leva hemisfera mozga, simpatički i parasimpatički nervni sistem, koji su zaduženi za celokupno funkcionisanje organizma, povoljno utiče na respiratorni sistem, krvotok i jača se imunitet.
Kada deca jednom nauče pravilno da dišu, to im ostaje za ceo život i upravo tim pravilnim disanjem se povećava količina kiseonika koja dolazi u mozak, a to poboljšava koncentraciju i učenje, pritom se dodatno podstiče duboka relaksacija koja pomaže u smirivanju i opuštanju. Jogičke vežbe disanja danas su priznate tehnike disanja koje nas okrepljuju, revitalizuju i poboljšavaju opšte zdravlje.
Deca imaju mnoštvo neiskazanih i neobjašnjivih stresnih izazova koji nisu u stanju jasno izraziti, jer njihova sposobnost saopštavanja kao i poznavanje lične psihologije i emocija nije dovoljno sazrelo, pa ona to iskazuju kroz svoje ponašanje. Joga im pomaže da sve to kanališu na pravilan način i razviju se u zdrave i pozitivne ličnosti. Kroz radionice, deca će naučiti da prepoznaju svoje emocije, imenuju, opisuju i ono najbitnije da ih kanališu u svakodnevnom životu.
Putem meditacije deca će naučiti da smire svoje unutrašnje nemire i brige, tako što im misli neće divljati, već će biti usidrene u sadašnjosti
Meditacija je metod smirivanja uma, razmatranja svojih misli i treniranja samog sebe da fokus zadržimo na sadašnjem trenutku. Putem meditacije deca će naučiti da smire svoje unutrašnje nemire i brige, tako što im misli neće divljati, već će biti usidrene u sadašnjosti. Pored toga, pospešuje sposobnost deteta za samokontrolom i samoupravljanjem, utiče na njihovo učenje i koncentraciju u vrtiću i školi. Još jedan od benefita meditacije je povećana empatija. To znači da će deca koja praktikuju meditaciju biti saosećajnija, brižnija, manje reaktivna i agresivna. Veća empatija sa sobom donosi i bolje društvene veštine koje su danas ključne za uspeh u školi.
Redovnim prisustvovanjem na radionicama pored svega navedenog, deca će na zanimljiv i njihovom uzrastu prilagodljiv način, raditi na razvijanju empatije, percepcije, samopouzdanju, strpljenju, izlasku iz zone komfora, poštovanju sebe i drugih.
Uzrast dece sa kojim trenutno radim je od 6-9 godina, uz povremeno zadržavanje na igri i zabavi, postepeno se prelazi na izazovnije joga položaje. Kroz razgovor će im se prenositi benefiti pojedinih položaja u odnosu na njihov život i kako joga položaji utiču na njih da se oni osećaju. Vašu decu očekuje mnogo smeha, razdraganosti i upoznavanje samih sebe na jedan drugačiji način. U tom procesu ćemo otkriti ono skriveno u njima, koje čeka da se oslobodi, ugleda svetlost dana i živi punim potencijalom.
Pročitaj i: Ko su svesni roditelji?
Tekst: Marijana Ostojić / Foto: Freepik, privatna arhiva