Za srećan život vam treba ova komplikovana reč i jednostavna filozofija
Danas vam pričamo o japanskom konceptu iči-go iči-e koji se može prevesti kao „ovaj trenutak postoji samo sada i nikada se neće ponoviti“, a pominje se na društvenim okupljanjima, jer se time ističe da je svaki susret jedinstven i neponovljiv. I baš zato što je takav, treba uživati u njemu, bez opterećivanja prošlošću i budućnošću.
Kako možete da postignete blaženstvo ovog koncepta? Kako Forge prenosi, upravo ovako:
Samo sedite i pogledajte šta se dešava: Duhovna kratkovidnost nas često tera da gledamo daleko – u prostor i vreme – tražeći ono što je zaista ispred nas. Zen nas uči da jednostavno sedimo i prihvatamo trenutak, bez daljih ambicija od ove. Ako smo sa drugim ljudima, proslavljamo njihovo društvo kao poklon.
Iskusite ovaj trenutak kao da vam je poslednji dah: Ne odgađamo sreću. Najbolji trenutak vašeg života je uvek ovaj.
Izbegavajte distrakciju: Stara japanska poslovica kaže da lovac koji cilja dva plena odjednom neće ubiti nijednog. Ista stvar se dešava kada pokušavamo da pratimo razgovor ili čitamo knjigu istovremeno sa proveravanjem telefona. Zen nas uči da radimo jednu po jednu stvar kao da je to najvažnija stvar na svetu. Ako to učinite na taj način, ona će to i postati.
Oslobodite se svega što nije bitno: Iskusni putnik može se prepoznati više po onome što ostavlja kod kuće, nego po onom što nosi u svom koferu. Život je uzbudljiva avantura kroz koju je najbolje putovati lagano, pa se svaki dan, kad god se osetite preopterećeno, zapitajte: „Šta mogu da pustim?“
Život je uzbudljiva avantura kroz koju je najbolje putovati lagano
Budite svoj prijatelj: Pretpostavite da ste jedini u svetu, umesto da upoređujete sebe sa drugima i brinete o tome šta drugi ljudi misle.
Slavite nesavršenost: Ako ni priroda u svoj svojoj složenosti, sa svim svojim rođenjima i smrti nije savršena, zašto biste onda bili to? Svaki neuspeh znak je da bi trebalo da krenete drugačijim putem. Svaka mana je poziv za poliranje dijamanta. Ako imate volju za poboljšanjem, onda je savršeno biti nesavršen.
Praksa saosećanja: Iz budističke perspektive, kada nam je žao nekoga ne znači da ga žalimo, već da imamo duboku empatiju prema njemu koja nam omogućava da razumemo njegove njihove motive i, ako je potrebno, njegove greške. Svaka osoba deluje u skladu sa trenutkom ličnog rasta u kome se našla. Čak i kada se ponaša puna mržnje, to je najbolje što može učiniti sa onim što ima.
Napustite svoja očekivanja: Ne zamarajte se predviđanjima, ne čekajte da se neke stvari dogode jer je to zagarantovan je način da ubijete trenutak. Ichigo ichie se doživljava čistim umom.
Tekst: Jasmina Stojanović / Izvor: Folklore / Foto: Pexels
Ostavite odgovor