Dijagnostikovan vam je dijabetes, pa pored preporuke lekara za pažljiv odabir vrste hrane, regulisanja nivoa aktivnosti koje izazivaju i porast i pad šećera, pravi je izazov održavanje nivoa glukoze u krvi u svakom trenutku


Kako bi se obezbedilo kvalitetnije i efikasnije lečenje osoba sa dijabetesom, veoma je značajna primena savremenih terapija i inovativnih aparata i senzora, koji su izuzetno važni u dijabetologiji, ali i u drugim oblastima medicine. Vreme u optimalnom opsegu glikemije osobama sa dijabetesom je veoma važno za praćenje potpune slike glukoze u krvi. Sve to doprinosi lakšem dijagnostikovanju i upravljanju dijabetesom, pa smanjuje moguće komplikacije koje ovo oboljenje može razviti.
Vreme u optimalnom opsegu glikemije osobama sa dijabetesom je veoma važno za praćenje potpune slike glukoze u krvi
“Za osobe koje žive sa dijabetesom potrebno je pre svega da se dobro informišu o svom zdravstvenom problemu, kako bi mogli što lakše i jednostavnije da funkcionišu u obavljanju svojih svakodnevnih aktivnosti. To znači da uzimaju redovno svoju terapiju, prate vrednosti šećera u krvi, da ne preskaču obroke, budu fizički aktivni, kao i da odlaze na redovne lekarske kontrole. Takođe, potrebno je da nauče da broje ugljene hidrate, kako bi znali koju količinu insulina bi trebalo da daju za obrok i da ne bi došlo do pada ili skoka šećera u krvi”, navodi Bojana Marković predsednica Udruženja Plavi krug.


Hronično oboljenje sa kojim se živi
Kako je dijabetes hronično oboljenje sa kojim se živi do kraja života, potrebno je držati šećer pod kontrolom, koju jedan određeni broj osoba sa dijabetesom zna i sprovodi. Vreme u optimalnom opsegu glikemije nudi dinamički uvid u kretanja vrednosti glukoze kod osoba sa dijabetesom, omogućuje uvid u varijabilnost glikemije, kao i praćenje i poređenje metaboličke regulacije. Merenje nivoa glukoze u međućelijskoj tečnosti bez „bockanja“ iz prsta i bez kalibracije dostupno je i u Srbiji. Ovi senzori pružaju moderan način merenja glukoze 24/7, tj. non-stop.
“Koliko god čudno zvučalo, meni je insulinska pumpa stvarno promenila život. Sloboda u odnosu prema dijabetesu nije mogla da se poredi sa periodom pre pumpe, u smislu ishrane, vremena, vrednosti šećera i “bockanja”. Retrospektivno, ne mogu da zamislim kako bi mi život izgledao i koliko bi bio kvalitetniji da sam svih 9 i po godina od kako sam na pumpi imala mogućnost da koristim i senzore. Od druge polovine 2020. godine, kada u Srbiji pravo na senzore imaju odrasli na pumpi i deca sa tip 1 dijabetesom (sa brittle dijabetesom i ona koja koriste insulinske pumpe), smatram da mi je život još bolji. Ipak, zbog tehnološke nesavršenosti starijih senzora za stariju pumpu, često se dešavalo da nivo vrednosti šećera iz prsta i iz senzora nisu ni približno slični, što mi nije ulivalo poverenje u tehnologiju i čak je dovodilo i do dodatnih hipo i hiperglikemija. Odnedavno imam noviju, savremeniju pumpu i senzore, sa kojima mi je život još malo sigurniji. Vrlo retko mi pada šećer zbog dobro nameštenog softvera za stopiranje insulina, a nivo šećera na senzoru se gotovo uvek poklapa sa nivoom iz prsta”, ističe Jelisaveta Fotić, ispred udruženja Plavi krug.
Koliko god čudno zvučalo, meni je insulinska pumpa stvarno promenila život
„Korišćenje senzora za kontinuirano praćenje nivoa šećera u krvi može biti od velike pomoći za poboljšanje samokontrole dijabetesa. Ovi senzori omogućavaju praćenje šećera u realnom vremenu, što pomaže u praćenju trendova i prepoznavanju variranja nivoa šećera. To omogućava pravovremeno reagovanje i prilagođavanje ishrane, insulinske terapije i fizičke aktivnosti kako bi se održavao stabilan nivo šećera u krvi“, navodi Bojana Marković.

Tehnološka podrška
“Iako smatram da postoji bojazan od pumpe kod nekih ljudi, važno je znati da se od pumpe nećemo ugojiti i da ne treba da je se stidimo. Postoji određena verovatnoća da će nas ljudi gledati začuđeno, da će nas više pitati o “pejdžeru” koji nosimo. To ne treba da nas obeshrabri i uplaši, jer su naše zdravlje i budućnost važniji od nečijeg komentara”, objašnjava Jelisaveta Fotić.
„Kako određene grupe osoba sa dijabetesom tip 1 imaju pravo na insulinsku pumpu i senzor za kontinuirano praćenje šećera, smatramo da bi Republički fond za zdravstveno osiguranje trebalo da prepozna važnost u sprečavanju nastanka ozbiljnih komplikacija koje dijabetes može razviti i da omogući medicinsko tehnička pomagala za sve osobe sa dijabetesom tip 1“, zaključuje Bojana Marković.
Pročitaj i: Život ili ne, sa hepatitisom c? Proveri lako, testiraj se!
Tekst: Promo / Foto: Freepik
Ostavite odgovor