Mindfulness i hrana: svesnost pomaže da budete prisutni ovde i sada i da se više bavite svojom nežnijom stranom. Pa tako je svoje mesto Mindfulness našao i u našim zdravim navikama i ishrani. Mindfulness vas uči da svoju pažnju usmerite na svoje prehrambene navike, hranu i svakodnevne rutine


Trening Mindfulness i Hrana sastavljen je od interesantnih vežbica, trikova i meditacija, čijim praktikovanjem počinjete da uvodite nove zdravije navike, uživajući u čarima ovog životnog stila. Svesno bavljenje hranom vam pomaže da automatski jedete manje i da donosite svesnije i zdravije odluke u svom obrascu ishrane i života. To vam pomaže da trajno i zdravo smršate.
Praktikovanje Mindfulnessa vam pomaže da prihvatite stres i izazovne emocije tako da ne osetite potrebu za „utešnim emotivnim prejedanjem“. Takođe vas uči da se nosite sa snažnim željama za hranom.
Šta je svesna ishrana?
Hrana nije rešenje za emotivne probleme, prazninu i druga psihička stanja. Hrana je ono čemu treba da stvarno uživamo, treba da joj posvetimo posebnu pažnju i treba da je cenimo.
Većina nas, uključujući i mene, koristi hranu obrnuto. Koristimo hranu za ublažavanje emotivnih kriza ne uživajući u njoj. Praktikovanjem Mindfulnessa u jedenju dajemo hrani veliki značaj kao što i zaslužuje. Uživate intenzivnije, jedete manje, jedete sporije, ne preterujete u količini i ne dolazi do prejedenja.


U nastavku su navedeni saveti za poduzimanje prvih koraka Svesnog jedenja. Uživajte!
1. Jedite samo kada vam je želudac prazan.
Stavite ruku na stomak (između grudi i pupka), kada to uradite možete osetiti da li stvarno osećate glad ili vam se želudac uznemirio od nekih drugih stvari. Vašem želucu treba (zavisi od toga šta jedete) oko tri sata da sadržaj prenese u tanko crevo. Prvi korak ka Svesnom jedenju je jesti samo kada vam je želudac skroz prazan ili kada osetite laganu glad. To je otprilike tri do četiri sata nakon poslednjeg obroka.
2. Uživajte u hrani zalogaj po zalogaj
Čim počnete jesti, svu pažnju osvetite hrani. Drugim rečima, isprobajte ovu vežbu svesne ishrane:
# Sedite jesti
# Ostavite sve drugo po strani. Tablet, mobilni, kompjuter ili televizor neka vas ne ometaju, isključite sve uređaje.
# Prvo pomirišite hranu, pokušajte da primetite različitost ukusa. Slušajte zvuk krckanja ili mešanja. Mešajući primetite strukturu obroka. Obratite pažnju baš na hranu. Ako odlutate, jednostavno vratite fokus na tanjir.
# Obratite pažnju na to koliko intenzivno doživljavate ukuse. Kada sveno jedete, ubrzo ćete primetiti da tokom jednog obroka možete doživeti nekoliko ukusa. To će vam pomoći da razvijete prirodnu i spontanu sklonost ka pravoj hrani. I to je ono najznačajnije, jer prava hrana je zdrava hrana!
# Uzmite sledeći zalogaj tek onda kada vam je prethodni zalog u želucu. Ne žurite, ne trpajte brzopleto hranu u usta. Žvaćite, mljackajte, uživajte u zalogaju i progutajte, sačekajte da se zalogaj spusti u želudac. Zatim zagrizite sledeći zalogaj.
Na ovaj način sprečavate mnoge probleme (bolove u želucu, grčeve, gasove, podrigivanje, kiselinu) i mnogo intenzivnije doživljavate hranu.
Čim počnete jesti, svu pažnju osvetite hrani
Svesno jedenje zahteva da zaista odvojite vreme za jelo. I to je lepo, jer vašem telu je potrebno vreme da obradi hranu. Tek nakon 20 minuta vaš mozak dobija signal da stiže hrana! Baš tako, dizajnirani smo da jedemo mirno i polako. Sve smo to odavno već naučili, sada je samo na nama da se fokusiramo na vežbice i tako stvorimo neke nove zdrave navike.
Još jedan početnički trik je da jedete kineskim štapićima, koji vas teraju da usporite!
# Prestanite jesti kada osetite da ste siti.
Dakle, ne dozvolite sebi da se prejedete i da će vam stomak eksplodirati. S obzirom na to da ste mirno, sporo jeli i maksimalno uživali, brže ćete biti siti. Ne samo količinom već i sa ukusima.


Uživajte u hrani i budte zdraviji
Svesna ishrana je izvrstan način da poboljšate kvalitet svog života i podignete svoje zdravlje na viši nivo. Naučićete da se nosite sa snažnim željama za hranom, što olakšava odoljevanje iskušenjima.
Osim toga, trening svesnosti takođe je usmeren na učenje prihvatanja sebe onakvima kakvi jeste. Svesna pažnja pomaže da lakše prihvatite sebe i svoje telo, čak i ako ne ispunjavate „ideal“, naročito u ovom sadašnjem nerealnom medijskom i digitalnom svetu.
Svesna ishrana je izvrstan način da poboljšate kvalitet svog života i podignete svoje zdravlje na viši nivo.
Jedno od prvih istraživanja obavljeno je 2012. godine o pozitivnim rezultatima treninga svesnosti od osam sesija posebno usmerenih na problematične navike u ishrani. Studija je pokazala da je praćenje treninga „Mindfulness Svesna ishrana“ dovelo do sledećih rezultata:
- Smanjenje problematičnih navika u ishrani
- Smanjuje se jedenje kao reakcija na emocije (emotivno prejedanje)
- Smanjuje se želja za jelom
- Manje opsesivno razmišljanje o hrani
- Manje brzoplete reakcije kada doživljavate negativne ili intenzivne emocije
- Smanjuju se brige oko telesne težine i oblika tela
- Manje crno-belog razmišljanja

Auto-pilot
Jelo je nešto što većina ljudi radi na autopilotu. Jednostavno to morate raditi svaki dan, izazovi hran su svuda oko nas, ogromna su i lako se možete baviti hranom uporedo sa nekim drugim aktivnostima. Svesno jedenje je metoda kojom gradimo drugačiji odnos sa hranom. Ne radi se o tome šta jedete, već o tome da postanete svesni kako i zažto jedete. To postižete pažnjom sa kojom gledate na sva iskustva povezana sa hranom.
Razmislite o:
- Ukusima
- Mirisima
- Glad
- Sitost
- Mislima dok jedete
- Emocije pri jedenju
Baš kao i sa svim prethodnim Mindfulness vežbama svesnosti ne možete nigde pogrešiti. Trebate se opustiti, uživati i biti svesni onoga što se dešavaoko vas Sada i Ovde.
Pročitaj i: Mindfulness trening: dan 4
Tekst: Ivana Paunović / Foto: Freepik
Ostavite odgovor