Emocije nisu poremećaji inače mirnog i razumnog iskustva. One su u samom srcu našeg iskustva, određuju naš fokus, utiču na naše interese, daju smisao našem svetu. Osećanja nas pokreću. Ona su naš unutarnji barometar, naš bogomdani sistem za orijentaciju. Emocije nam obezbeđuju najosnovniju unutarnju mrežu komunikacije, pomažući nam da povežemo događaje, odnose i iskustva koja čine naše živote

Naše emocije i naše zdravlje su blisko povezani. Raspoloženje i stavovi direktno utiču na naša tela. Nerešene, uznemirujuće emocije su toksične i faktor rizika za naše zdravlje. Ali kada ih uočimo, razumemo i izrazimo, one su vredne poput nekog leka.
Obratite detaljno pažnju na emocije i prateće fizičke senzacije: šta osećate, kako dišete, kakav vam je puls, postoji li povećana tenzija u vašoj vilici, ramenima, vratu? Da li osećate grčenje u stomaku ili teskobu u grudima. U zavisnosti od intenziteta vaših emocija, možete doživeti talase jeze kroz kičmu, napetost u ramenima ili težinu u srcu sa suzama u očima. Na primer, ukoliko osećate da ste uplašeni, primetite kako doživljavate strah: moj dah je kraći i isprekidan; moja ramena su napeta; moje misli su zamagljene i ne mogu da se fokusiram.
Joga nam otkriva da unutar tela držimo emocije i pogrešne misli koje nas sprečavaju da dostignemo blaženstvo. Bilo koji osećaj nelagode ili bolesti u telu nas ometa u dostizanju i doživljavanju ovog stanja. Asane su jedan put ka blaženom zadovoljstvu, one rade na tome da nas približe fokusiranom umu i oslobođenju bilo koje emocionalne ili unutarnje tenzije u našem telu.
Verovatno ste primetili da se svaki put kada praktikujete jogu osećate drugačije. Nekih dana iste asane su nam lake, a nekih ne. Ponekad ne možete nikako da se opustite u pozi, dok ponekad ne možete da održavate ravnotežu. Kao što svako od nas ima lični doživljaj asana prakse, ona nas može dotaći na različite načine zavisno od toga gde u telu nakupljamo emocije i stres. Tokom joga časa, dok istežemo i jačamo mišiće, organe, zglobove i kosti, mi oslobađamo blokiranu ili uspavanu energiju – kako fizičku tako i energetsku i emocionalnu. Telesna energija je u neprekidnom kretanju ali, zbog nesvesnog življenja, trauma ili dispozicije, ovaj neprekidni protok stagnira u pojedinim delovima tela.
Asane su jedan put ka blaženom zadovoljstvu, one rade na tome da nas približe fokusiranom umu i oslobođenju bilo koje emocionalne ili unutarnje tenzije u našem telu
Rečima joge, ne možemo razdvojiti um, telo i duh. Sva tri postoje kao jedno (jedna od definicija reči joga); ono što se dešava umu, takođe se dešava telu i duhu i obrnuto. Svako od nas je psihosomatska mreža. Psihosomatsko znači da su naše telo, misli i emocije intimno povezani. Drugim rečima, ukoliko vas nešto uznemirava duhovno, emocionalno ili mentalno najverovatnije će se odraziti i na fizičkom telu. Menjajući naše emocije mi automatski menjamo naše fizičko stanje.


Tokom joga časa, dok istežemo i jačamo mišiće, organe, zglobove i kosti, mi oslobađamo blokiranu ili uspavanu energiju – kako fizičku tako i energetsku i emocionalnu.
U nauci joge vidimo emocionalno telo kao jedan prekrivač ili sloj. Manomaja koša (ponekad se naziva astralno telo) sadrži sve naše emocije. Kada se emocije zaglave u ovom sloju – strah, bes, tuga, radost ili bilo koja druga emocija, to za posledicu može imati da energija ostane zarobljena negde u fizičkom telu, uključujući i unutrašnje organe. Dok neki ljudi mogu manifestovati anksioznost u grlu (tj. imaju poteškoća sa izražavanjem svojih emocija), drugi će doživeti isti stres u organima za varenje ili u jetri (tj. teško vare svoja osećanja i može se reći da “ne mogu nešto da svare”). Bez joga prakse koja neutrališe ovaj nedostatak u protoku vitalne energije, možemo se fizički razboleti ili se zatvoriti za dublja osećanja.
Savasana (Položaj mrtvaca)
Savasana je jedan od četiri glavna položaja meditacije koje je podučavao Buda; počnite i završite praksu sa ovim položajem. Lezite na leđa sa nogama udaljenim 30-45 cm udaljenim jedna od druge i rukama nekoliko centimetara udaljenim od torza sa dlanovima okrenutim naviše. Prepustite svu težinu tela delovanju gravitacije.
Postanite svesni svog disanja, gde god da ga osetite u telu. Ne pokušavajte da ga kontrolišete; jednostavno osvestite udah i izdah. Proučavajte disanje i uočite njegov kvalitet: duboko ili površno, ubrzano ili usporeno, grubo ili glatko, ujednačeno ili neujednačeno. Skenirajte telo. Da li je u potpunosti opušteno ili i dalje zadržava tenziju? Kada vam pažnja odluta, uočite da li ste iritirani ili sudite sebi, pa je vratite na disanje i telo.

2. Iglene uši (Golub na leđima)
Iz položaja mrtvaca, savite noge u kolenima i dovedite pete u blizinu sedalnog dela, u širini kukova. Postavite spolju desnu potkolenicu na levu butinu. Privucite levo koleno ka grudima, provucite desnu ruku između nogu i levu ruku oko spoljašnje strane leve noge i prepletite prste na rukama. Primetite da li ste zadržavali ili ograničili disanje dok ste ulazili u položaj, pa dopustite da disanje teče ravnomerno.
U zavisnosti od toga koliko vam je telo otvoreno, možete osetiti istezanje u vašem desnom kuku. Takođe, možete osetiti otpor prema ovom osećanju, što vas onda navodi da stežete okolne mišiće. Pokušajte da se oslobodite ove napetosti i posmatrajte kako se senzacije menjaju dok održavate istezanje. Upravo ste postigli osvešćivanje tela, senzacija i mentalnih konstrukcija. Nastavite da se opuštate na ovaj način i ponovite na suprotnoj strani. Pošto nismo savršeno simetrična bića, možda ćete otkriti da dok se istežete jedan kuk izaziva jače senzacije od drugog. Da li možete ostati sa čistim osećajem, možda čak i da uočite razliku između jedne i druge strane, a da ne počnete da sudite sebi ili da birate lakšu stranu?

3. Poza mačke-krave
Postavite se na šake i kolena, postavite šake direktno ispod ramena i kolena direktno ispod kukova. Dok izdišete, zaoblite leđa i podvucite repni deo između nogu. Nagnite glavu tako da gledate ka butinama. Dok udišete, nagnite karlicu unapred, otvarajući stomak ka podu i pustite da vam se kičma izvije na dole, stvarajući blago izvijanje unazad. Izvucite vrat i podignite glavu nagore i izvucite repni deo ka plafonu. Budite oprezni da ne zabacujete suviše glavu unazad (da podižete bradu na gore) pošto na taj način možete komprimovati zadnji deo vrata. Krećite se tečnim pokretima napred i nazad, sinhronizovano sa disanjem.
Dok koordinirate pokrete sa disanjem, neka ritam disanja odredi ritam kretanja. Posle nekoliko pokreta unapred i unazad uočite prirodnu tendenciju uma da odluta. Ovo je uobičajena reakcija na ponavljanje. Um izgleda pretpostavlja da je nešto dobro uradio, ne mora da zna ništa više i zato ne mora da obraća pažnju. Ovaj “znajući” um je često najveća prepreka upoznavanju sebe i drugih. Kada mislimo da znamo, prestajemo da slušamo i gledamo. Pokušajte da zadržite “um koji ne zna”, i rašćete u razumevanju i spoznavanju. Uvek se iznova vraćajte na disanje, to je nit koja drži telo i um povezanim.
Kada mislimo da znamo, prestajemo da slušamo i gledamo
4. Adho Mukha Svanasana (Pas dole)
Iz krave-mačke, podvucite prste na stopalima, podignite kukove i ispravite noge u asanu Pas koji gleda na dole. Hodajte u mestu dovodeći naizmenično jednu pa drugu petu do poda. Koordinirajte kretanje sa disanjem i obratite pažnju da li vam um luta dok ponavljete radnju. Kad ispravite obe noge, ostanite u pozi 8-15 udaha-izdaha, obraćajući pažnju na nadražaje, mentalne konstrukcije i način kako se iskustvo stalno menja. Učitelji joge vrlo često govore o zadržavanju položaja dok u stvari ne postoji fiksni položaj u kome možete ostati. Poza se menja iz trenutka u trenutak, iz daha u dah. Pas dole pri prvom udahu/izdahu nije isti kao pri šestom udahu/izdahu.
Uvidećete da je to istina ne samo za ovu asanu, već i za sve druge asane ali i za sva životna iskustva. Spoznaćete da ste, kad izađete iz položaja, drugačija osoba od one koja ste bili pre toga.

5. Tadasana (Planina)
Planina se isuviše često doživljava kao poza koja se praktikuje između važnijih asana, dok je ona u stvari osnova za sve stajaće položaje.
Stanite sa rukama sa strane tela. Pritisnite sva četiri ugla stopala u zemlju, rasporedite svoju telesnu težinu ravnomerno između obe noge i centrirajte se malo ispred peta. Zamislite svoju karlicu kao činiju sa svojim nivoom oboda, kako od prednje strane do zadnje tako i s jedne na drugu stranu. Dopustite da se kičma ispravi, uvucite donja rebra, nežno podignite grudi i otvorite srce.
Opustite ramena a lopatice uvucite malo unutra kako bi podržale gornja leđa. Držite bradu pararelnu sa podom i uši u liniji sa ramenima.
Primetite šta se dešava dok jednostavno tako stojite. Primetite sve senzacije koje se javljaju: suptilno njihanje tela, kretanje daha. Da li dosada, nestrpljenje ili iščekivanje nastaju? Da li možete jednostavno ostati prisutni? Kada osetite da ste se dovoljno dugo zadržali u položaju, ostanite još 6-8 udaha/izdaha i vidite šta se dešava.
Učitelji joge vrlo često govore o zadržavanju položaja dok u stvari ne postoji fiksni položaj u kome možete ostati. Poza se menja iz trenutka u trenutak, iz daha u dah
6. Virabhadrasana II (Borac II)
Stanite u zvezdu (rastavite noge tako da su vam stopala direktno ispod vrhova prstiju na rukama). Okrenite levu nogu na unutra za otprilike 15 stepeni i svoju desnu nogu pod uglom od 90 stepeni. Bez naginjanja unapred, savijte desno koleno tako da bude direktno iznad skočnog zgloba. Držite ruke pararelno sa tlom i gledajte preko desne ruke. Dok dišete, pratite promene u kvalitetu disanja, njegovoj dubini i brzini. Kako nadražaji počnu da se pojavljuju u prednjem delu butineili ramenima, pratite kako um reaguje.
Da li osećate averziju prema napetosti koja prati nadražaje? Pratite kako reagujete ukoliko ostanete fokusirani na disanje dok se oslobađate tenzije. Obratite pažnju na misli koje nastaju kao odgovor na to što se dešava i izaberite da samo osluškujete, bez da se vežete za neku od njih. Umesto da osećaje pretvarate u entitete sa kojima treba da se borite, osvestite ih svojom pažnjom. Uočite, ukoliko možete, njihovu bezličnu prirodu navike. Pošto uradite vežbu sa obe strane, vratite se u planinu i skenirajte celo telo, ostajući otvoreni za sve što se pojavi.

7. Ardha Matsyendrasana (Polovina Kralja ribara)
Sedite sa prekrštenim nogama, podvucite svoju levu nogu ispod desne butine, tako da vaša leva peta dođe do spoljašnje strane desnog kuka. Prebacite desnu nogu preko leve butine, tako da je taban desnog stopala čvrsto uzemljen. Obgrlite desnu nogu sa levom rukom malo ispod kolena i pritisnite desnom rukom tlo iza vas. Izvucite kičmu. Okrenite se udesno, koristeći levu ruku kao pomoć da leva strana vašeg tela dođe udesno. Možete postaviti svoju levu ruku na spoljašnju stranu desne noge i pritisnuti o nogu kao dodatnu polugu, ali dopustite da uvrtanje nastane prirodno od baze kičme naviše. Na kraju uvrtanja, okrenite glavu udesno i opustite vrat. Ostanite prisutni sa svojim dahom, omogućavajući mu da vas vodi u istraživanje opuštanja sa izdahom, pa se sa udahom “odvrnite”. Ponovite u suprotnu stranu.

8. Paschimottanasana (Sedeći preklop unapred)
Sedite sa ispruženim nogama pravo ispred vas. Pritisnite zadnju stranu butina, potkolenice i pete uzpod. Gurajte pete napred a prste na nogama savijte ka glavi. Oslonite se šakama na pod pored kukova i podignite grudi. Ukoliko vam se donji deo leđa povija i težina vam je na repiću, sedite na ćebe kao potporu. Uhvatite stopala ili potkolenice, opustite prepone i rotirajte malo butane na unutra. Izdužite torzo preko nogu, ne povijajući na gore donji deo leđa. Oslobodite se “nemirnog uma” i ostanite prisutni. Osetite kako se dah kreće kroz telo. Prepustite se u položaju i primetite vezanost ili odbojnost prema istom. Primetićete kako je pokušaj da se produži ili stvori prijatan osećaj sam po sebi forma napetosti.

Kada ste spremni odmorite se u Položaju mrtvaca nekoliko minuta, puštajući da iskustvo prakse prodre u telo-um. Posle toga, razmislite o meditaciji. Sedenje nakon asana prakse stvara osećaj ispunjenosti i zadovoljstva.
Pročitaj i: Prakse za oslobađanje emocija
Tekst: Milka Despić, joga učitelj i holistic coach / Foto: Freepik, Pexels
Ostavite odgovor