Važnost emocija u poslu sada sve više ima primat i ovoj temi posvetiti pažnju na svim nivoima, ukoliko želimo da živimo zdravo, ispunjeno i srećno, a da pri tom ostvarujemo rezultate za naše najviše dobro i dobro svih ljudi u našem okruženju


Šta su negativne emocije? To su emocije od kojih se ne osećamo dobro, tj. od kojih se osećamo loše: bes, tuga, nesreća, strah, strah za sopstveni život ili zdravlje, strah za druge, krivica, osećaj niže vrednosti, osećaj da nismo dovoljno dobri … Sve to izaziva loša osećanja.
Kroz naše telo prolazi energija, životna energija. Zamislite je kao vibraciju sa blagim talasima i zaobljenim vrhom. Harmonija. Zdravlje. Mir kroz naše telo.
Kad prolazi kroz nas loše osećanje, ne osećamo se dobro. To je zbog toga što se lep talas pretvara u visoke šiljate talase. Kao takvi, oni ne odgovaraju našem telu, našim organima, našim ćelijama. Povređuju ih, tresu, drmaju i razaraju. Onda se žalimo na umor, bolove, malaksalost, vrtoglavice… Ali su svi nalazi uredni i na ultrazvuku se ništa ne vidi. To je bolest na energetskom nivou.
Igra uma
Naš um je po prirodi nestrpljiv, izaziva emocionalne reakcije kada se naše ideje o tome kako bi stvari trebalo da stoje ne podudaraju sa realnošću. Ponekad se mučimo oko izbora koje smo napravili, reči koje smo izgovorili i puta kojim nismo krenuli, ili živimo u budućnosti, odlažući našu sreću mislima o tome šta nam u ovom trenutku nedostaje ili je pogrešno.
Ove misli i sudovi su izvori emocionalnog bola. Um ima uvek uslovljenih verovanja i očekivanja kroz koje filtrira sve percepcije. Dok se telo spontano oslobađa bola, onog momenta kad se otkloni uzrok bola, um ima misteriozni instinkt da ga zadržava. Pomoću uma, stvaramo zatvor patnje i tada zaboravljamo da smo mi arhitekte i da sami držimo ključ koji će nas osloboditi.
Sve emocije, uključujući najteže, postoje sa razlogom: da vam pomognu da prepoznate poruku koje vaše telo želi da čujete
Čak i nakon godina rada na emocionalnom isceljenju, svi ponekad pravimo grešku verujući danešto “tamo napolju” nas čini ljutim, depresivnim, uznemirenim ili uplašenim. U stvarnosti spoljni uticaji su samo okidaći. Uzrok svake emocije se nalazi u nama. Razotkrivajuči lažne percepcije koje nas navode da zadržavamo bol, možemo se otvoriti ka dubokoj spoznaji mira.
Kada se osetite preplavljenim negativnim emocijama, sledeća praksa vam može pomoći da pronađete put nazad u centar ravnoteže, mira i blaženstva.
Prestanite da ignorišete svoja osećanja, odgurnete ih ili im sudite kao lošim. Umesto toga, zapitajte se šta žele da vam kažu. Sve emocije, uključujući najteže, postoje sa razlogom: da vam pomognu da prepoznate poruku koje vaše telo želi da čujete.
Budite objektivni. Ukoliko se identifikujete sa negativnim mislima i mislite: Ja sam ljut, depresivan, jadan, pod stresom itd, biće vam veoma teško da se distancirate i oslobodite. Naučite da posmatrate sve emocije samo kao energiju, kao struju koja prolazi kroz vas a ne čini vas.
Praktikujte samo-saosećajnost. Ukoliko se osećate preplavljeni osećanjima, kažite sebi: Šta god da mi strah govori, ništa me ne može uništiti. Trenutno jako reagujem, ali to nisam pravi ja. I ovo će takođe proći.
Preuzmite odgovornost. Ukoliko otkrijete da na određene situacije uvek reagujete na određen način, zapitajte se šta to treba da naučite kako biste izbegli automatski odgovor.
Meditirajte: Meditacija je jedan od najboljih načina da olabavite stisak emocija i povežete se sa svojim pravim sobom. U meditaciji prekidamo nesvesnu progresiju misli i emocija fokusirajući se na novi predmet pažnje. Na primer, u praksi zvučne meditacije, predmet pažnje je mantra koja se ponavlja u sebi tiho. Mantra je čist zvuk, bez značenja ili emotivnog naboja da izazove asocijacije. On omogućava da se um odvoji od svojih uobičajenih preokupacija i iskusi prostranost i smirenost iznutra.U tišini svesti um se oslobađa starih obrazaca razmišljanja i osećanja i uči da se izleči.


Svesna meditacija – smirivanje misli i emocija
U velikoj meri možete smanjiti nivo mentalne uznemirenosti ukoliko se jednostavno skoncentrišete na ovde i sada. Jedan od najefikasnijih načina da to uradite je kroz sve pažljivije osluškivanje. Prvo osluškujte zvuke koji dolaze iz spoljašnje sredine. Pokušajte da uvidite koliko različitih zvukova možete čuti. Počnite sa onima koji su najglasniji – zvuci u prostoriji ili zvuci saobraćaja. Zatim pokušajte da osluškujete sve suptilnije zvuke, poput daleke pesme ptica ili šuma vetra u drveću. Tada postanite svesni vrlo tihih zvukova – zvuka vašeg daha ili čak otkucaja srca.
Sada počnite da osluškujute svoje misli. Samo obratite pažnju na tok svesti. Pazite da zadržite perspektivu posmatrača ili slušaoca. Ne dopustite da vas misli potpuno obuzmu tako da se izgubite u njima. Ukoliko se ovo desi (a sigurno će se desiti), samo skrenite pažnju natrag u stanje pribranosti. Verovatno ćete se prilično iznenaditi kada uvidite koliko se različitih misli bori za vašu pažnju.
Sada pokušajte da u osnovi svojih misli posmatrate svoja osećanja. Kako postajete sve mirniji, uočićete da se u osnovi svih misli obično nalaze emocije: anksioznost ili zabrinutost, nada ili strah, ljubav i saosećanje. Posmatrajte ova osećanja ali se ne identifikujte sa njima. Jednostavno postanite sve više svesni igre vaše svesti.
Fokusirajte svoj um potpuno na sadašnjost. Oslobodite se prošlosti – sećanja, kajanja, ili sklonosti da razmišljate “ako bih samo mogao/la da promenim iskustvo”. Jednostavno prihvatite ono što se dogodilo, pošto se to ionako ne može promeniti. Takođe se oslobodite misli o budućnosti. Ne dopustite svom umu da razmišlja o planovima i projektima. Posmatrajte pozadinu/osnovu osećanja o budućnosti. Oslobodite se očekivanja i nestrpljivosti koje ih neminovno prate. Budite potpuno u ovom trenutku “ovde i sada”.
Što vise budete u stanju da se okrenete ka sebi, sve vise ćete postajati svesni osnovnih osobina -karakteristika vaše svesti. Osetićete duboki mir koji prati unutrašnju tišinu. Osetićete ekspanzivnu ljubav koja zrači ka celom svetu. Otkrićete osećaj radosti koji ne zavisi od spoljašnjih okolnosti. Meditirajte dok ne osetite da ova osećanja rastu sve dok ne ispune vašu svest, odnoseći sklonost uma da bude nemiran. Neka vas apsorbuje unutrašnja tišina.

Svesna joga (primena meditacije svesnosti u praksi asana)
Ne morate biti budista ili znati mnogo o budizmu kako biste naučili praksu svesnosti, ali je korisno da znate da joga i budizam imaju mnogo toga zajedničkog. Oboje su drevne duhovne prakse koje su potekle sa indijskog potkontinenta i imaju isti cilj – da vam pomognu da se oslobodite malog, egocentričnog osećaja sebe i da doživite jedinstvo sa univerzumom. Osmostruki put Bude i osmokraki put Patanđalija su veoma slični. Oba počinju sa etičkim praksama i sprovode i obuhvataju obuku u koncentraciji i svesnosti.
Jedna razlika, međutim, je ta da jogički put naglašava razvoj koncentracije na veoma prefinjen objekat, na dah, kako bi postigli duboka stanja apsorpcije. Budistički put s druge strane, se fokusira na osvešćivanje svih događaja dok se oni otkrivaju u toku svesti, tako da možete doživeti ono što se dešava bez da se vezujete za iskustvo ili da ga gurate od sebe.
Budistička praksa svesnosti je potpuno razvijena tehnika koja se može modifikovati i primeniti u asanama. Budina četiri temelja svesnosti su – osvešćivanje tela, osećanja, uma i dharme (istine).
Na času joge možete biti izloženi stvarima koje ne možete da kontrolišete. Neki put će vam saobraćajna buka biti neprijatno glasna, možda ćete se osećati dosadno ili nemirno, mišići vam mogu biti previše napeti. Upoznati sa tehnikama osvešćivanja, možete da preokrenete ove uslove i da postanete manje razdražljivi na stvari koje vas obično iritiraju i ometaju.
Pošto zauzmete neku asanu, zauzmite stav nemog posmatrača koji iako je u centru iskustva može da se distancira i da ga posmatra sa strane. Postavite sebi tada sledeća pitanja: “Da li ste svesni svog disanja? Odakle dolaze senzacije? Da li jedva čekate da izađete iz položaja? Da li izbegavate određene položaje? Da li imate omiljene položaje? Da li se suviše trudite da zauzmete položaj? Da li jako želite da uđete u neki za vas zahtevan položaj? Da li se poredite sa osobom do vas?“
Uočite šablon ponašanja, nazovite ga pravim imenom i počnite da ga istražujete.


Praksa svesnosti u joga praksi može da je oživi i produbi, kao i da ne dopusti da ona postane automatska (a ovo se dalje prenosi i u svakodnevni život kao povećano strpljenje, radoznalost, saosećanje, sposobnost da se prepoznaju težnje i iskoči iz kolotečine).
Holistički sistem joge je koncipiran tako da se emocionalna oslobađanja dešavaju u bezbednim uslovima. Asane otvaraju energetske kapije umnogome na sličan način kao što ih otvaraju i akupresurne ili akupunkturne tačke. Ukoliko vas nešto uznemirava duhovno, emocionalno ili mentalno najverovatnije će se odraziti i na fizičkom telu. Menjajući naše emocije, mi automatski menjamo naše fizičko stanje. Upravljanje emocijama se danas smatra oblikom prevencije bolesti, jer dok lečimo emocije, lečimo i telo.
Pročitaj i: Kako vaše emocije utiču na vaše zdravlje
Tekst: Milka Despić, holistic coach / Foto: Pexels
Ostavite odgovor