Uz pomoć art terapije i kroz likovni izraz upoznaješ sebe kroz jednu drugačiju prizmu. Pristupaš procesu na nežan i kreativan način

Kada ispred sebe vidiš nešto što si sama stvorila, osećaš se snažnije i sposobnije za rešavanje problema. Postaješ ona koja stvaralaštvom menja i najdublja uverenja i bez griže savesti sebi postaješ prioritet. Već duže vreme dobijam iste komentare vezane za Art terapiju i čujem veoma slična uverenja koja mnoge sprečavaju da probaju ovu metodu rada na sebi.
U ovom tekstu ću razjasniti neke od sumnji.
1. Art terapije je isto što i čas crtanje.
Za razliku od časa likovnog gde je cilj naučiti veštinu, sesija Art terapije ne uključuje učenje umetnosti kao veštine ili produbljivanje znanja o tehnikama i materijalima. Dok na času likovnog cilj može na primer biti predstavljanje nečega što je preciznije moguće (na primer, slika mrtve prirode), izvor i sadržaj umetničkog dela u Art terapiji proizlazi iz našeg unutrašnjeg iskustva. Ono što predstavljaš je autentično za tebe i stoga ne postoji pravi ili pogrešan način da se to učini niti nauči.
Na Art terapiji fokus je uvek na procesu, izražavanju emocija i završni rad je samo dokaz transformacije koja se desi na tom putu.
Umetnicima je ponekad teško da se samo prepuste procesu, jer imaju određena očekivanja od sebe i standarde kako nešto „treba“ da izgleda
2. Ne znam da crtam. Art terapija sigurno nije za mene.
Nije potrebno da znaš da crtaš niti da imaš bilo kakvo prethodno iskustvo niti znanje o umetnosti niti o Art terapiji da bi mogla da od nje osetiš korist. Zapravo, ako si početnik ili nemaš iskustva s umetnošću, to ti može biti od pomoći. Umetnicima je ponekad teško da se samo prepuste procesu, jer imaju određena očekivanja od sebe i standarde kako nešto „treba“ da izgleda.
Fokus u Art terapiji je na procesu stvaranja umetnosti, a ne toliko na kvalitetu proizvoda ili rezultatu koji se pojavljuje. Drugim rečima, izrada likovnog rada se koristi za dalje razumevanje klijentovog iskustva, a ne za stvaranje gotovog proizvoda za izlaganje.


3. Art terapija je samo za decu.
Iako su deca više naklonjena ovakvom načinu izražavanja i sa izuzetnom lakoćom i mnogo detalja umeju da nacrtaju svoja emotivna stanja i misli, i odrasli itekako mogu da imaju koristi od Art terapije. Art terapija može biti vrlo moćna kod odraslih jer često može biti bezbedniji način prenošenja iskustava koja je teško izraziti rečima.
4. Na sesiji Art terapije se samo nešto crtka.
Art terapija ima mnoštvo primena. Međutim, generalno može se podeliti u dve kategorije na osnovu načina na koji se umetnost koristi u procesu poboljšanja emotivnog i mentalnog stanja. Većina art terapeuta koristi kombinaciju ove dve kategorije u svom radu s klijentima.
• Umetnost kao terapija – gde je proces stvaranja umetnosti sam po sebi lekovit.
Manipuliranje mokrom glinom za stvaranje forme, prskanje boja na papir, slikanje prstima ili bojanje bojanke može biti temeljno, svesno, opuštajuće iskustvo. Iz perspektive neuronauke, delovi našeg mozga koji su aktivni tokom stvaranja umetnosti razlikuju se od onih koje koristimo za verbalnu obradu. Na ovaj način naš unutrašnji dijalog se stiša, što može biti osvežavajuće i umirujuće iskustvo. Neki ljudi takođe ulaze u meditativno stanje u kome su u potpunosti uronjeni u trenutno iskustvo.
• Umetnost u terapiji – gde umetnost postaje sredstvo za simboličku komunikaciju i put do nesvesnog uma.
Kao što se kaže, slika vredi hiljadu reči. Takođe nudi vizuelni jezik za predstavljanje iskustava u našem umu i telu koja je teško izraziti rečima. Ovo je ključni element i za klijenta i za terapeuta u njihovom zajedničkom radu.
5. Crtam pre sesije i donosim rad na analizu.
U većini slučajeva, svaka sesija art terapije se razvija oko jedne vežbe iz art terapije, tako da se rad stvara tokom sesije. Neke sesije se mogu fokusirati na stvaranje i obradu značenja likovnog rada dok se na nekim sesijama fokusiramo samo na razgovor o klijentovim brigama.
Pored titule Art terapeuta, ja sam im Life coach, obučena u veštinama koje mogu olakšati sesiju na osnovu ciljeva klijenta i mesta na kojem se nalaze u procesu ličnog razvoja.
Art terapija može biti vrlo moćna kod odraslih jer često može biti bezbedniji način prenošenja iskustava koja je teško izraziti rečima
Što se tiče analize rada, to me dovodi do sledeće zablude:
6. Art terapeut analizira likovni rad.
Često volim da kažem: „Ne gatam u crteže.“ 🙂
Dok ja olakšavam i vodim kroz proces likovnog izražavanja, nikad ne analiziram završni rad jer je to reprezentacija klijentovog iskustva ili unutrašnje stvarnosti. Osim u slučajevima formalnih procena koje mogu imati protokol za analizu, verbalna obrada i refleksija umetničkog dela je kolaborativni proces, koji čini klijent kroz podršku i vođstvo art terapeuta.
Moja interpretacija rada prolazi kroz moje filtere i lična iskustva koja nisu od koristi za klijenta, jer je tokom sesije fokus isključivo na klijentovom doživljaju.
Pročitaj i: Pozorište je mesto za društveni angažman i aktivizam
Tekst: Magdolna Nađ Torna / Foto: Pexels
Ostavite odgovor