Svesni smo činjenice da brzo vreme u kojem živimo donosi različite izazove i potrebe za prilagođavanjem. Menjaju se profesije, međuljudski odnosi, kao i generalna međusobna funkcionisanja u zajednicama. Tako i porodice i porodične vrednosti doživljavaju transformaciju, koja sa sobom nosi i dobre i loše strane
Posredstvom tehnologije i oformljenog digitalnog okruženja, uloga roditelja u današnje vreme je na težem zadatku u odnosu na roditeljstvo nekada. Prema psihologiji, u formiranju detetove ličnosti i navika, osim porodice koja je primarna, učestvuju škola i okruženje. Međutim, u današnje vreme pored fizičkog imamo i virtualno okruženje koje sve više uzima maha u kreiranju detetovih pogleda na svet.
Pod uticajem informacija
Savremena tehnologija omogućava brže učenje, kao i dostupnost informacija do kojih je pre bilo teže doći. Sa druge strane, sloboda izražavanja pojedinaca i popularizacije njihovog mišljenja može dovesti do kreiranja destruktivnih obrazaca u ponašanju deteta. Upravo to predstavlja otežavajuću okolnost modernog roditeljstva, jer zahteva da roditelj bude responsivan u mnogo većoj meri nego pre. Zato je bitno shvatiti značaj i ozbiljnost roditeljske uloge.
Vesna napominje da je kod većine roditelja danas prisutan strah od neuspeha u vaspitanju
Pitanje koje se postavlja koliko roditelja poseduje svesnost o tome. O važnosti ove teme u razgovoru sa sagovornicom Vesnom Kragulj, master edukatorom za vaspitanje i obrazovanje dece sa dugogodišnjem iskustvom, saznajemo da ono što se često zanemari je to da je u roditeljstvu akcenat na roditeljima a ne na deci. Uloga roditelja, kako Vesna kaže, jeste zahtevna i iziskuje dosta strpljenja, jer da bi bili dobri bilo kome, pa i detetu, prvo moramo biti dobri sebi i poznavati sebe. Ključnu ulogu igra ostavljanje ega po strani, kao i potrebu za moći i kontrolom, jer samo tako možemo da sagledamo stvarnost koja je pred detetom. Vesna napominje da je kod većine roditelja danas prisutan strah od neuspeha u vaspitanju, što je normalno, jer su greške sastavni deo učenja i razvoja.
Stalna jurnjava ili svesno roditeljstvo?
Roditelji često podležu rečenici “nisi dobar/ra”, ne shvatajući da time kritikuju ličnost deteta, a ne njegovo ponašanje i time stvaraju nepoželjna uverenja, koja kasnije rezultiraju neostvarenju potencijala i ograničavanjem mogućnosti. Naša sagovornica kaže da je najveći izazov u radu sa roditeljima dopreti do istih i motivisati ih na promenu u načinu razmišljanja, koji će ih okrenuti ka svesnom roditeljstvu, promišljanju i preispitivanju svojih izbora, načina i odluka.
Kao manu današnjeg vremena ističe stalnu jurnjavu za profesionalnim napretkom i nedostatkom vremena za kvalitativno bavljenje decom, aktivnim učesnikom u igri, jer ih to sprečava da upoznaju svoju decu i adekvatno odgovore na njihove potrebe u čemu se i ogleda responsivnost.
Uticaj okruženja
Kada je reć o okruženju, bitno je da bude podsticajno i zdravo za razvoj deteta i ono najvažnije – ispunjeno ljubavlju, razumevanjem i podrškom. Neizbežna je upotreba digitalne tehnologije, ali je poenta biranja sadržaja i alata koje detetu koriste, kao i vremenskog ograničenja, jer sve preko toga može ostaviti posledice kao što su suzbijanje dečije kreativnosti, poremećaj pažnje, problemi u razvoju govora, oskudan vokabular i sl.
Naša sagovornica kaže da je najveći izazov u radu sa roditeljima dopreti do istih i motivisati ih na promenu u načinu razmišljanja
Biti roditelj u bilo kom vremenskom razdoblju nije lako i jednostavno, kako pre tako i danas, ali jedno je sigurno – poznavanje, rad i ljubav prema sebi kao roditelju definitivno će olakšati proces. Digitalno doba pored svih distrakcija nudi i širok dijapazon prilika za rast i razvoj – kako roditelja i dece, tako i kvaliteta njihovog međusobnog odnosa.
Pročitaj i: Ko su svesni roditelji
Tekst: Matija Blagojević / Foto: Freepik