Praktikujete li šetnje u prirodi?


Svaki dan smo u zatvorenom prostoru više od 16 sati. Naša kuća, spavaća soba, kancelarija, auto ili autobus. To su sati u kojima se lišavamo svežeg zraka, sunčeve svetlosti i hodanja. Kada odvojite vreme za sebe i odlučite da odete daleko izvan grada, potrudite se da ga maksimalno iskoristite za povezivanje sa energijom prirode i uspostavljanje sopstvenog mira. Praktikovanjem svesne šetnje u prirodi aktiviraćete sva svoja čula i na taj način ćete omogućiti svom telu i umu da se osećaju sigurno i spokojno.
Pažljivo slušajte prirodu
Tokom boravka u prirodi, osluškujte mnoge suptilne zvukove koje nam priroda daje. Potpuno se prepustite slušanju, primetićete svašta nešto, kao što je šuštanje lišća na vetru, padanje kiših kapi, zujanje insekata, pesma ptica… Svi ti zvukovi su uvek tu, oko nas, ali naša pažnja je uglavnom okrenuta ka nekim drugim stvarima (posao, jurnjava, sredjivanje kuće, kupovina…). Sve to oko nas u nama budi energiju koja nas pokreće. Zato slušajte dublju dimenziju tišine u prirodi.
Ako prirodu posmatrate samo pogledom, ne možete osetiti koliko je živa.
Buka, jurnjava i haos su upletene u vašu svakodnevnicu, to sve blokira vaš pogled na prekrasnu budućnost. Da biste je jasno videli, morate se osećati smireno, ispunjeno i opušteno.
U prirodi vlada tišina. Da biste je čuli, morate zaćutati. Morate biti tihi, ali svesni i budni! Osim zvukova priroda ima i dublju dimenziju onoga što možete čuti. Iza šuštanja lišća, ispod đonova je isto tišina. Još dublja, to je ona tišina koja u vama može probuditi i najuspavaniju ćeliju. Ona vam unosi mir u celo telo i um, a u isto vreme pokreće vam samopouzdanje, sreću i sigurnost. Ta duboka tišina je onaj žar u vama koji vas pokreće ka boljem sutra, on rasplamsava neke nove događaje.
U prirodi vlada tišina. Da biste je čuli, morate zaćutati. Morate biti tihi, ali svesni i budni!
Uči od prirode – da, baš ti!
Da bi bila bliža prirodi, pokušaj da je doživiš što intenzivnije i pažljivije. Zagledaj se u najbližu ptičicu, obrati pažnju kako se kreće, kljuca, hoda, pokreće glavu i krila. Zatim se fokusiraj na livadski cvet, vidi kako je sasvim sam a ipak utisnut u jednu celinu u moru raznolikih biljaka. Sve su stopljene u jedno, a u stvari je svaka za sebe. Za razliku od ljudi, biljka ne živi kroz mentalnu sliku o sebi. Na njoj se ne vidi nikakav strah, ona nam šalje samo pozitivne vibracije. Taj mali poljski cvet je u senci prirode, majušan je a odiše velikim samopouzdanjem.
To je baš ono što priroda treba da probudi u nama, jer jedino tako ćemo bez straha prihvatiti nove prilike koje nam se nude. Nemamo tada stid od toga da li je to drugima OK. Već ćemo samouvereno ići ka novom cilju. Meditacijom pokušaj da osvestiš u sebi tu istu tišinu koju priroda diše. Primeti koliko je cvet prisutan, sada i ovde, kako je miran i tih. Živi u stanju mira.
Osvrni se na sliku koju vidiš i zrake koji se probijaju kroz zeleno-žuto lišće. Vidiš li sve te razne boje pred sobom, svaka nijansa ispisuje svoje anale. Ostavljajući muk za sobom koji sleže prašnjavi trag prošlosti.
Velike mudre lekcije se kriju i u najmanjoj šumi. Pomiriši zemlju, oseti njeno disanje, njenu „živost“. To je SADAŠNJOST, i život ga podržava da slobodno raste. Pogledaj neko veliko drvo, oslušni tišinu i mir u njemu, a zapazi u isto vreme tu ogromnu snagu sa kojom je duboko ukorenjen. Pokušaj meditacijom da usposataviš duboku vezu sa tom energijom. To jedinstvo koje osećate između sebe i svih predmeta, živih ili neživih, je LJUBAV.
Praktikovanjem Mindfulness meditacije dok boravimo u prirodi, postajemo bliži tom životu bez nezadovoljstva
„Hrast ne misli: „Da sam barem breza“.
„Breza ne misli: „Da sam barem hrast“.
Dopusti prirodi da te nauči svojim tajnama. Onog trenutka kada uz pomoć meditacije postaneš svesna svoje moći i spoznatš mir u sebi, priroda postaje tvoj učitelj.
Životinje su, takođe, tu da te nauče nečemu. U njima uvek imam života, dobrote, nežnosti i bezuslovne ljubavi. One nas uvek prihvataju baš onakvima kavi jesmo. Pas će, na primer, uvek prihvatiti svoga gazdu.
Praktikovanjem Mindfulness meditacije dok boravimo u prirodi, postajemo bliži tom životu bez nezadovoljstva. Prihvatamo sebe onakvom osobom kakva jesmo, pronalazimo mir koji je sakriven duboko u nama i shvatamo da ŽIVOT teče.
Tu smo gde smo, SADA i OVDE, u baš ovom sadašnjem trenutku u kojem treba da maksimalno uživamo. Moramo ga prihvatiti, treba biti deo nas i ako je stresan, tužan ili srećan. Jer, to je naš život. Svaki trenutak je kao jedan pokret, nekada lagan, a ponekad težak. Ali, ne staje, idemo dalje… Nadovezuje se na novi pokret!


Mindfulness meditacija u hodu
Meditacija u hodu je upravo ono što možete svakodnevno praktikovati. To možete učiniti gotovo bilo gde.
- Odaberite mesto. Negde gde ima dosta zelenila, park, u sopstvenom dvorištu, planina, šuma, pored reke ili jezera. Najvažnije je da nema buke i da mesto bude tiho.
2. Počnite da hodate. Napravite 10 do 20 koraka zaredom i krenite sporije od uobičajnog tempa. Budite svesni svakog koraka. Obratite pažnju na osećaj nogu kada ih podignete i kada ponovo dođu u kontakt sa zemljom.
3. Zastanite. Probudite sva svoja čula. Zapazite sve oko sebe i osvestite svoje osećaje. Dohvatite opali list, provucite ga kroz dlanove, primetite da li je nežan ili hrapav. Ako ste pored neke vode, zagledajte se u boje koje svetlucaju pod sunčevim zracima. Pokušajte da pogledom uočite i najsitnije pokrete prirode. Oslušnite sve zvukove koje dolaze iz okoline.
4. Dišite punim plućima, lagano i osećajno. Dubokim sporim udahom osetite mirise koji se šire oko vas. Svaki trenutak ima svoju aromu, možda sada miriše na lišće, jesen, svežinu, kišu… Nastavite da hodate. Dok se krećeš, vaš um može da počne da luta. Upotrebite zvukove i fizičke osećaje svojih koraka i disanja kako biste se ponovno fokusirali na prirodu i zvukove oko sebe.
5. Kada se vratite kući iz prirode i udobno se smestite na svoj kauč, uzmite olovku i papir. Napišite svoje utiske, prisetite se kako ste kao dete pisali školske teme. Napišite i sada sve što osećate, otvorite svoje srce. Opišite trenutak kada ste se kroz meditaciju spojili sa prirodom. Zabeležite i sve ono što ste zapazili, čuli i videli.
Meditacija u hodu ponekad zahteva strpljenje i praksu. Pokušajte da je uvrstite u svoj svakodnevni život što je više moguće kako biste iskoristili njene benefite.
Pročitaj i: Mindfulness trening: dan 6
Tekst: Ivana Paunović / Foto: Freepik
Ostavite odgovor