Max Pascal je međunarodno autorizovani učitelj Ashtanga joge 2. nivoa po tradiciji Sri K. Pattabhi Jois, student Start Advance, asistent Sharath i svetski putnik koji nam govori o svojoj praksi i rezultatima koje je postigao redovnošću i posvećenošću
Pod podnevnim Suncem Peliona koje se probijalo kroz natkrivenu terasu iznad mora za vežbanje joge, u miru i tišini, Ashtanga učitelji, instruktori, vežbači praktikovali su svoje setove asana. Među njima, Max Pascal se isticao posebnim fokusom, usmerenošću na asane, ali i veštinom u izvođenju zahtevnih položaja tela.
Bilo je vidljivo da iza te lakoće stoje godine vežbanja, iskustva, učenja i prakse i zato mi je bilo posebno zanimljivo da napravimo priču o njegovom putu i iskustvu u ovoj veštini koju mnogi smatraju teškom, muškom i nekada i nesavladivom.
Kako ste započeli svoje putovanje u jogi?
Počeo sam oko 2000. godine, uglavnom kroz čitanje knjiga i pevanje mantri, ali tada ne toliko vežbanje asana. Sa time sam počeo 2003. godine, tokom joga retreata sa svojom prvom učiteljicom Liliannom Piotrowskom iz Poljske, koja nas je mnogo učila o jogi i duhovnom delu prakse. Godine 2007. godine upoznao sam Basia Lipska i počela je moja tradicija Aštange. Od tog trenutka sam proučavao sve o Pattabhi Jois i joga centru u Mysore, a zatim sam 2010. godine upoznao Manju Jois što je bila neverovatna za mene motivacija da konačno stignem u Mysore u Indiji 2011. godine. To putovanje do sada nikada nije stalo.
Dok ste vežbali jogu u Grčkoj, nisam mogala a da ne primetim vašu posvećenost, apsolutnu smirenost i usredsređenost na praksu. Kako ste postigli tu koherentnost uma i tela?
To je rezultat prakse, to je sve. Nema tu nikakve magije, nikakve specijalne vežbe ili rituala – samo redovno vežbajte i ono što je veoma važno, praćenje satya joge znači Parampara i vežbanje sa jednim Učiteljem. Ne skakanje svakog meseca od jednog do drugog velikog aštangija da biste postali majstor. Jedan metod, jedan Učitelj – u tome je tajna.
Parampara je znanje koje se prenosi od nastavnika do učenika. Ova sanskritska reč označava princip prenošenja znanja u njegovom najvrednijem obliku; znanja zasnovanog na neposrednom i praktičnom iskustvu. To je osnova svake loze: nastavnik i učenik čine karike u lancu nastave koji se prenosi hiljadama godina. Da bi instrukcije joge bile efikasne, istinite i potpune, trebalo bi da dolaze iz parampara.
Jedan metod, jedan Učitelj – u tome je tajna
Satya je sanskritska reč koja se slobodno prevodi kao istina, suština. Takođe se odnosi na vrlinu na istinitost u svojim mislima, govoru i delovanju.
Uvek sam bio veoma precizan u pridržavanju uputstava Učitelja. To je ključ. Trebalo bi da pratimo Paramparu: ne menjajte ništa i koristite čistu praksu. Sve će vam doći.
Naravno, svima je potrebno različito vreme za to. Vežbam skoro 20 i podučavam 18 godina, ali ponekad se još uvek osećam kao jogi početnik, što je normalno, jer uvek učimo nešto novo.
Među mestima na kojima ste predavali tu su Norveška, Poljska, Egipat, Kina, Švajcarska, Holandija, Indonezija, Južna Afrika, Nemačka, Bugarska i Italija. Mnogo putujete. Kako organizujete svoje vreme i da li su putovanja nastala kao rezultat edukacije ili vas je to prvo približilo jogi?
Prvo je bila joga. Čak nisam ni sanjao da putujem na druge kontinente jer nikad nije bilo dovoljno novca za to. Kada sam počeo da vežbam, polako, sve se promenilo.
Najveća promena je bila kada sam se prvi put preselio u Indiju u Mysore. Video sam tu Shala zajednicu i sve sam uložio u to. Osećao sam da moram da stavim sve svoje snove na jedno mesto, a to mesto je Mysore KPJAYI.
Trebalo bi da pratimo Paramparu: ne menjajte ništa i koristite čistu praksu. Sve će vam doći
Tokom mog drugog putovanja u Mysore Sharathji me je ovlastio da postanem Učitelj i dobio sam prve pozive za podučavanje joge od nekih prijatelja te zajednice. A onda su usledili i drugi pozivi i taj sistem funkcioniše veoma dobro jer u Mysore ima mnogo učenika i nastavnika kojima su ponekad potrebni i drugi nastavnici.
Tako da samo nastavljam svoju praksu i posećujem Shala zajednice širom sveta, što nije tako lako, ali je veoma zanimljivo. Putovanje je najbolji univerzitet.
Zašto i kako Ashtanga? Po čemu se razlikuje od drugih učenja joge?
Nisam ja izabrao jogu, joga je izabrala mene. Posle nekoliko godina Hatha držao sam čas za školu u Wroclawu i vlasnik me je pozvao na dodatni čas sa učiteljicom Basia Lipska. Vodila punu edukaciju iz primarnog dela.
Odradio sam ceo primarni set na prvom času Ashtanga joge zbog mog Hatha iskustva, ali u svakom slučaju sledećeg dana sam osetio sve svoje mišiće.
Posle toga je je usledila edukacija sa Basijom nekoliko nedelja, a zatim vežbanje kod kuće naredne dve godine.
Do Sharathji sam vežbao sam. U Poljskoj još uvek nije bilo ovlašćenih nastavnika, a radionice su bile skupe i nisam tada mogao da priuštim.
Nisam ja izabrao jogu, joga je izabrala mene
Aštanga je postala moja ljubav od prvog časa. Potpuno sam uskočio u veliki okean joge i tako sam zahvalan na tome svim svojim učiteljima koje sam sreo u svom životu.
Da li vaše tetovaže imaju značenje i koje, ako želite da o tome govorite javno?
Sve tetovaže imaju značenje ili simbol. Kada sam ih radio, bio sam tako uzbuđen i mislio sam da je dobro da pokušam. Prvo sam osetio da želim nešto od Indije i izabrao sam da to bude Ashoka čakra koja simbolizuje točak Darme. Najvidljivija upotreba Ashoka čakre danas je u centru zastave Indije.
Sledeća je bila sutra Patanjali Yoga Citta Vritti Nirodah, da upamtim da kontrolišem um. Ako kontrolišemo um, možemo kontrolisati svoje snove, izbore i život. Kada su fluktuacije uma utišane, dostižete krajnje stanje koje se zove kaivalya ili “umirenost“. U ovom stanju, vi ste u stanju da uočite božansko u sebi.
Nakon toga mi je došao Hanumanji, verovatno da bi mi dao više moći. On je je hinduistički bog i božanski vanara (majmun) pratilac boga Rame. Hanuman je jedan od centralnih likova hinduističkog epa Ramajana.
Sve tetovaže imaju značenje ili simbol
Da bih se osećao više u ravnoteži, Ganesha je bio savršen za to pa sam to izabrao kao sledeću tetovažu. Ganesha je jedno od najpoznatijih i najviše obožavanih božanstava u hinduističkom panteonu. On je široko poštovan, kao neko ko otklanja prepreke i smatra se da donosi sreću, da je zaštitnik umetnosti i nauke; i deva intelekta i mudrosti.
Bio je to osećaj koji me je vodio kroz božansko vreme i prostor, a ne samo tetovaže.
Možete li nam reći nešto o svojoj filozofiji joge i života?
Moja filozofija je praćenje joge, moja životna filozofija je biti u sadašnjem vremenu. Biti zahvalan na svemu, učiti svaki dan, deliti sa drugima jer možemo biti srećni samo ako u životu delimo sve i pratimo ljubav. Sve što imamo je ljubav.
Tu su, naravno, i neka pravila: voditi jednostavan život, praćenje sauca, brahmaciarya, uopšteno Yama Niyamas.
Sauca se bavi jogijskim principom čistoće. Sauca u jogi možemo vežbati na sledeći način:
*Čišćenje tela (održavajte ličnu higijenu)
*Čišćenje prostirke, odeće i rekvizita
* Pravilno, čisto izvođenje asana
* Poštovanje joga etiketa i tradicije prostora (na primer: skinite cipele pre nego što uđete u sobu za jogu, izbegavajte nošenje teških mirisa, budite tihi unutar i izvan prostora za vežbanje)
*Očistite svoj um od mentalnog nereda
Brahmacharia je kada osoba potpuno kontroliše svoje telo i um (chitta) putem asketskih sredstava. Yama Niyama predstavljaju set pravila „ispravnog življenja“ ili etičkih pravila u okviru filozofije joge. Ta pravila su veoma važna da bih se držao pravilnog puta i nastavio sa praksom.
Moja filozofija je praćenje joge, moja životna filozofija je biti u sadašnjem vremenu
Najvažnije je ostati u kontaktu sa Guruom. Moji gurui su Pattabhi Jois i Sharathji. Bez njih verovatno ne bih bio ovde. Tokom života možemo imati mnogo Gurua. Moja devojka Erika je takođe moj Guru. Ona me mnogo uči o disciplini vežbanja.
Kako biste preporučili Ashtanga jogu našim čitaocima?
Mislim da svako treba sam da pronađe ovaj najbolji način. Moramo da probamo, naravno. Moramo da slušamo, da čitamo. Ako neko postane spreman, joga će doći i sve će se pokazati.
U ovom teškom vremenu, šta možemo učiniti drugačije od vežbanja joge? Moramo da održavamo svoje telo i um zdravim, tako da je vežba joge najbolje sredstvo za to. Što duže vežbate, postajete bolji jogi, bolja osoba. Joga može biti sa vama zauvek i to je jako umirujuće znati.
Pročitaj i: Aštanga joga: preko granica tela i uma
Tekst i foto: Jasmina Stojanović