Ruke ispisuju priče našeg srca. Zato je svaki komad nastao ručnom proizvodnjom više od nakida, više od komada, pa i više od umetničkog dela. To su delovi ličnosti koje nam kreatori nesebično poklanjaju
Biljana Lorbek, diplomirana psihološkinja, glinom se bavi još od detinjstva i danas stoji iza brenda Minima, nakita od porcelana unikatnog dizajna, rukom oblikovanog i oslikanog. U studentskim danima Biljana se ozbiljnije bavila keramikom na četvoromesečnom kursu koji je pohađala u Beogradu, a zatim se posvetila toj strasti i nastavila da se usavršava.
Godine 2017. definitivno je odlučila da se bavi izradom nakita, da stvori nešto svoje, da ima svoju glinu, boje i najvažnije od svega peć. „Keramika je ekskluzivna jer, osim složenog procesa, za nju je potrebna i peć koja nije jeftina“, otkriva nam Biljana. „Nju nemaju svi, a postoje i vlasnici koji vrše uslužno pečenje“. Međutim, nema ničeg snažnijeg od žene koja odluči da krene putem svoje strasti. Biljana je kod kuće napravila prostor za rad, kupila peć i time se obavezala da će se ozbiljno posvetiti keramici, što je i ispunila, razvivši brend Minima.
Zašto baš taj naziv, pitamo je. „Minima je nešto ženstveno, minimalističko, jednostavno kao i porcelan, svedeno i elegantno. Sada to možda više i nije toliko minimalističko, jer su forme drugačije i življe su boje, ali je prvobitni naziv prepoznat, pa je ostao“, otkriva nam.
Ceo proces izrade nakita je složen i dugotrajan
Kada u ruci držimo prsten ili minđuše, mi o njima sudimo na osnovu toga da li nam se dopadaju ili ne dopadaju. Ali iza njih se krije čitava priča… „Ceo proces izrade nakita je složen i dugotrajan“, kaže Biljana. „Prvo ide modelovanje, kada se pravi nakit. Nakon toga ide prvo pečenje, koje se naziva biskvitno pečenje i peče se na 900 stepeni. Tada iz nakita ispari sva voda koja se u njemu nalazila. Zatim dolazi glazura, odnosno sjaj, koja se nanosi četkicom i tada je u obliku praha. Tek nakon drugog, takozvanog glazurnog pečenja, koje je na 1250 stepeni, on se pretvara u staklasti sjaj.
Oba pečenja traju između pet i osam sati. I još toliko je potrebno da se peć ohladi. Ako se stavlja zlato ili platina, onda se peče još jednom. To je specijalno zlato i platina za keramiku. Nanose se četkicom i nakon trećeg pečenja na 800 stepeni, ona se pretvara u zlatni sjaj“.
U svom radu, Biljana često koristi zlato i platinu, koji daju skupocenost već prefinjenom izgledu porcelana. Biljana ističe da je keramika zanimljiva jer njome može da se eksperimentiše, da se pronalaze nove teksture, igra sa bojama i šarama.
„I kroz ceo proces se usavršavate”, dodaje Biljana. „Svim ženama koje nose moj nakit je zajedničko oduševljenje za proces rada, jednostavnost, elegancija.“
Pročitaj i: Inspirisan majkama, nakit za svaku ženu
Tekst: Jasmina Stojanović za Folklore.rs / Foto: Minima