Saznajte više o vezi između creva i mozga kao komunikacijiskih kanala iz kojeg izvire naš um i naše svesno iskustvo i otkrijte moć fermentacije
Nakon što sam i sama prolazila kroz osetljivost na hranu i alergije, upisala sam Holistic Health Coaching studije na jednoj prestižnoj akademiji iz Njujorka. Istražujući knjigu „Psychobiotic Revolution“ Scott C Anderson-a naišla sam na poglavlje “Meet your Microbes” koje objašnjava da je 95% serotonina, 50% dopamina proizvedeno u našim crevima! Fascinirana da je naše biće kodirano mikrobima, shvatila sam da je vreme da dam skroman doprinos na temu zdravlja crevnog mikrobioma.
Nauka potvrđuje drevna znanja
Ulazimo u vreme kada nauka potvrđuje drevna znanja iz kineske tradicionalne medicine i drugih drevnih tradicija koja su pre mikroskopa povezivala bolesti sa našim crevima i sistemom za varenje.
Mikrobiom su kolonije bakterija u našim crevima. Naučna otkrića već pokazuju da se ljudsko telo sastoji od više od trillion ovih mikroskopskih organizama, što me dovodi do zanimljivog zaključka, a to je da mi živimo na ZEMLJI ali ZEMLJA živi u nama.
Mikrobi su ključ naše dugovečnosti. Kako nova svetska istraživanja dolaze, ponekad je preplavljujuće prihvatiti novi mindset i otpustiti stara verovanja, međutim drevna izreka koju je još Hipokrat postavio “Sve bolesti i stanja potiču od creva” dobija novo razumevanje sada. Ono što sada sa sigurnošću znamo je da crevni mikrobiom doslovno utiču na naše raspoloženje, mentalna i emotivna stanja.
Creva su naš drugi mozak i senzitivna su na emocije. Mozak komunicira sa našim crevima preko neurona, hormona i drugih hemijskih komponenti.
Mikrobi su ključ naše dugovečnosti
Kao temelj života i ljudske svesti, naš mikrobiom creva utiče na imunitet, hormonalni balans, upalne procese u telu, san, energiju i varenje. Neki od disbalansa u telu: propusutljivost creva (Leaky Gut), IBS, osetljivost na hranu, alergije, mentalna stanja, dominacija estrogena, Parkinsonova bolest itd.
Principi ishrane dugovečnosti kineske tradicionalne medicine i ajurvede hiljdama godina su fokusirane na isceljenje tela kroz ishranu i varenje. Poslednjih nekoliko dekada su nam pomogle da primetimo konekciju između mikrobioma i specifičnih modaliteta ishrane koji su ekstremno efikasni u domenu holističkog zdravlja.
S tim u vezi, dok su naučna istraživanje jos u začeću, možemo se fokusirati na sezonsku ishranu, povrće i voće sa obiljem vlakana i naglaskom na odabir namirnica u skladu sa godišnjim dobima. Strategija koju posebno volim je fermentisana hrana i fermentisani napici koji povećavaju broj zdravih mikroba u crevima. Korak po korak.
Pristup ishrane dugovečnosti (longevity diet)
- Raznovrsnost bakterija kroz što veći broj različitih sezonskih celovitih biljnih namirnica-uglavnom biljnog porekla
- Fermentisana hrana
- Fermentisani napici (kvas, kefir, kokosov kefir, kombuha, kefir od vode, smreka)
Podstičem vas da prvo eksperimentišete sa celovitom hranom pre nego što se odlučite za bilo koji probiotik sa police. Prema kineskoj tradicionalnoj medicini neguje se tradicija ručno pravljenih fermentisanih ili ukiseljenih proizvoda umesto sirovog povrća. Dozvolite sebi vreme da osetite promene, potrebno je vreme izbalansirati crevnu floru na prirodan način. Dajte sebi najmanje celu sezonu ili još bolje, godinu dana kako biste iskusili promene u vašem telu i umu, nekad suptilne a nekad i veoma duboke i isceljujuće.
Fermentisana hrana je moćan probiotik pa je sasvim dovoljno pojesti po jednu kašiku dnevno
Fermentisana hrana je moćan probiotik pa je sasvim dovoljno pojesti po jednu kašiku dnevno. Neke od mojih omiljenih namirinca: hleb od kiselog testa, kombuha, kimči, ručno rađeni kefir, jabukovo sirće, kvas od cvekle, prirodno kiseljene masline.
Fermentacija kao način života
Ritam fermentacije je postao deo mog života, na način da mi proces pripreme pričinjava neizmerno zadovoljstvo. Ona zahteva deo nas, da se vratimo sebi, istražujemo i obnovimo se. Osećam zahvalnost prema ovim ritmovima zato što mi pomažu da se osećam uzemljeno u svetu koji to nije. Pomaže mi da se povežem sa prošlošću gde su ljudski životi bili ispunjeni svešću o sezonskim ciklusima.
Drevne kulture iz različitih krajeva sveta su svakodnevno koristile lakto-fermentisane proizvode:
- Evropa: kiseli kupus, vinova loza, lekovito bilje, korenasto povrće, mlečni fermentisani napici
- Azija: kimči, soja sos, miso, tempeh, sake
- Indija: čatni, fermentisano mleko
- Bliski Istok: fermentisani hleb, ukiseljeno povrće
Pronađite koju fermentisanu hranu su tradicionalno koristili vaši preci. Ovo će pomoći da se povežete dublje sa vašim korenima, zato što su ove bakterijske kulture kao otisak koji vas energetski povezuju sa zemljom odakle potičete.
Pročitaj i: U skladu sa ciklusima godišnjih doba
Tekst: Ana Jovanović / Foto: Pexels, Unsplash